Autor myšlenky Ondřej Kobza tvrdí, že poeziomat není jen o poezii. „Druhý rozměr je příklad, jak jedinec může přispět do veřejného prostoru a potěšit lidi,“ uvedl. Podle ministra kultury by to mohla být „pozitivní infekce, která by se mohla šířit zemí“. „Vždycky když někdo dělá něco, z čeho takzvaně nic nemá, tak to zarazí mírou své sympatičnosti, protože na to nejsme úplně zvyklí,“ dodal Herman.
Autory objektu jsou Jitka Tomsová a Vít Ježek, technické provedení vymyslel Václav Černý. Zvukové nahrávky veršů poskytl Český rozhlas Vltava. „Líbí se mi to propojení poezie s technikou. A že to vypadá, že poezie vychází z podzemí,“ okomentoval automat ve tvaru ohnuté trubky zakončené mřížkou ředitel rozhlasové stanice Lukáš Hurník.
Kobza chce pustit další poeziomaty také do světa
Výroba poeziomatu stála přes dvě stě tisíc korun. „Rád bych ho umístil třeba v New Yorku, v Berlíně,“ dodal Kobza. Umístění v Kyjevě je už dohodnuté s Českým centrem, instalovat se bude v dubnu.
Peníze na výrobu automatu Kobza sehnal díky crowdfundingu, tedy komunitnímu financování, kdy lidé přispívají na projekty, které se jim líbí a za své peníze dostávají obvykle drobné odměny. Na náměstí Míru uslyší lidé verše Vladimíra Holana, Ivana Magora Jirouse, Egona Bondyho nebo Jáchyma Topola.