metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Dalších 17 fotografií v galerii
První šachový stolek se objevil dnes dopoledne na náměstí Míru, kde k němu zasedli autor nápadu, pražský kavárník Ondřej Kobza a filmový režisér Jan Hřebejk. Instalaci stolku zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová. | foto: David Sedlecký

Zahrajte si šachy pod širým nebem. Jestli se poztrácí figurky, budete si muset vzít vlastní

  10:54,  aktualizováno  13:56
Lidé si ode dneška mohou na několika místech v ulicích a parcích Prahy zahrát šachy. První šachový stolek s figurkami dopoledne umístili organizátoři na náměstí Míru. Další postupně přibudou, třeba před kostel na Karlínském náměstí, do parku Grébovka nebo na Kampu. „Projekt má podpořit setkávání a život v ulicích metropole,“ uvedl kavárník Ondřej Kobza, který loni úspěšně inicioval projekt Piána na ulici.

„Chtěl bych dát lidem příklad, inspiraci, co všechno mohou ve veřejném prostoru dělat, jak jej mohou za minimální náklady oživit,“ uvedl Kobza. Projekt šachovnic, který připravuje spolu se svými přáteli, vyjde na zhruba 30 tisíc korun. K oblíbené stolní hře budou moci kolemjdoucí usednout do podzimu. „Šachovnice je past na to, aby se tu potkávali lidé. Já jsem si namaloval šachovnici, která je pastí na setkání lidí – dvou hráčů,“ řekl kavárník.

Snad se figurky nepoztrácí

První šachový stolek se objevil dnes dopoledne na náměstí Míru, kde k němu...
První šachový stolek se objevil dnes dopoledne na náměstí Míru, kde k němu...

Některé šachovnice jsou namalovány na školních lavicích. „Chápu, že školní lavice nebudou všude úplně úhledné, ale to je jen začátek, aby se tam lidi naučili chodit a pak třeba město zařídí a zaplatí zajímavější design,“ vysvětluje myšlenku Kobza. „Troufám si namyšleně tvrdit, že do dvou let se z toho stane známý fenomén, který patří do českých ulic a parků. Školní lavice jsou příklad, jak to dělat za málo peněz,“ dodal.

K dispozici jsou i figurky, které se budou na noc schovávat. V případě Grébovky si je hráči budou vyzvedávat u vstupu do parku, jinde je budou po ránu k šachovnicím přinášet dobrovolníci. Kobza doufá, že se figurky nepoztrácí, jinak by v budoucnu nechal na hráčích, aby si přinášeli vlastní.

První partii sehrál Kobza s Hřebejkem

První šachový stolek se objevil dnes dopoledne na náměstí Míru, kde k němu...

Umístění prvního stolku se zúčastnila i starostka Prahy 2 Jana Černochová. „Chtěla bych za Prahu 2 poděkovat za to, že máme mezi svými občany pana Kobzu, který nás v rámci veřejného prostoru bude nutit k zamyšlení, co bychom ještě pro veřejný prostor a pro občany, návštěvníky nebo kolemjdoucí mohli udělat, tak aby se cítili dobře,“ uvedla starostka. První šachovou partičku si zahrál Ondřej Kobza s režisérem Janem Hřebejkem.

Klavíry v ulicích se v uplynulých měsících setkaly s pozitivním ohlasem a k Praze se postupně připojila další zhruba třicítka měst. Hitem internetu se v posledních dnech stal cizinec hrající na klavír na pražském letišti. Video si na serveru YouTube vysloužilo přes devět milionů zhlédnutí. "Já vyzývám každého, ať udělá něco podobného," řekl Kobza. "Město je bílé malířské plátno, do kterého můžeme svojí kreativitou kreslit," doplnil.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek