metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Na Petřín si zajdete pro pusu, ale i pro zajímavosti z historie

  6:00
Vrch Petřín nebyl jen místo vycházek, rozhledu a schůzek zamilovaných. Historii místa, kde se v minulosti těžilo uhlí a opuka přiblíží nová výstava v suterénu petřínské rozhledny.
Pohled na Petřín, 1830

Pohled na Petřín, 1830 | foto: Martin Teiczek

Muzeum hlavního města Prahy otevírá 30. dubna 2014 novou stálou expozici "Petřín – místo vycházek, rozhledů i dolování". Stálá expozice umožní návštěvníkovi vytvořit si představu o proměnách vrchu Petřín v minulých stoletích. Historii vrchu Petřín i rozhledny přiblíží dobové fotografie, kresby, plány i oblečení.

Petřín budete mít prochozený

Expozice má podobu série vycházek, návštěvníkovi tedy nabízí možnost vydat se po Petříně v různých dobách i různými směry. Jaké pohledy na výraznou krajinnou dominantu nad původní historickou Prahou se otevíraly Pražanům kupříkladu v 17. století nebo kolem roku 1800 ukáže řada dobových výtvarných vyobrazení.

Čilý stavební ruch i společenský život na Petříně na konci 19. století přibližuje část expozice pojednávající o době vzniku rozhledny, o okolnostech, které vedly k jejímu vybudování, o způsobu výstavby i o klíčové úloze Klubu českých turistů, jehož členové dokázali obdivuhodným způsobem zužitkovat atmosféru i možnosti doby a smělou vizi rozsáhlé úpravy Petřína po vzoru moderní Paříže převést do pražské reality.

S Máchou na Petříně

Ve čtvrtek 1. 5. 2014 pořádá Muzeum hlavního města Prahy v parku mezi Petřínskou rozhlednou a Zrcadlovým bludištěm v době od 14 do 17 hodin akci Den s Máchou na Petříně pro všechny zamilované, ale nejen pro ně.

Se svojí drahou polovičkou se můžete nechat vyfotit s Máchou a odnést si fotografii domů na památku. Všechny fotografie pak naleznete na facebooku muzea.

Během odpoledne si také můžete poslechnout zamilované písně v neobyčejném podání australského muzikanta Rowena Slocomba. 

Na programu bude show na skákacích botách, které si pak můžete obout a vyzkoušet si, jak se v nich chodí i skáče. Můžete si také zkusit jízdu na jednokolce nebo slackline.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek