O moc lépe se jí nevedlo ani za komunistů. Zchátralá a anténami přetížená věž byla uzavřená a dlouhá léta se na ní Pražané mohli jen dívat.
V roce 1953 sem byl totiž umístěn jeden z nejstarších televizních vysílačů a v roce 1980 ji bylo nutné úplně uzavřít, po nejnutnějších opravách na ni první návštěvníci vystoupali teprve po jedenácti letech v roce 1991.
Přesto teď rozhledna slaví 125 narozeniny a patří k nejoblíbenějším vyhlídkám na Prahu. A to i proto, že až nahoru jezdí výtah, či že je věž v létě otevřená do 22 hodin, na jaře a na podzim do 20 hodin, což dává prostor prohlédnout si metropoli i za tmy.
Oslavy
|
Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 51 metrů se dá dojít i po 299 schodech.
A jak rozhledna vznikla? Psal se rok 1889 a členové Klubu českých turistů se vraceli ze Světové výstavy v Paříži. Celou cestu vlakem z Francie nemohli zapomenout na novou železnou věž Gustava Eiffela a řešili, jak něco podobného postavit doma.
„Po roce a půl příprav se na jaře 1891 začalo stavět a v rekordně krátké době v srpnu 1891 se věž slavnostně otevírala,“ popisuje autor expozice uvnitř věže Tomáš Dvořák.
Rozhledna není žádný drobek, je tvořena konstrukcí, na kterou bylo spotřebováno 175 tun železa.