metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Na Pražském hradě je poslední den dvou zajímavých výstav

  9:22
Dnešní den si můžete naposledy prohlédnout dvě výstavy na Pražském hradě. Expozice Hrady a zámky objevované a opěvované a Předjaří v Královské zahradě.

Další 3 fotografie v galerii
Výstava Předjaří v Královské zahradě | foto: Aleš NáhlýMetro.cz

Hrady a zámky objevované a opěvované

Jízdárna Pražského hradu

  • Otevřeno 10 - 18 hod.
  • Plné vstupné: 150 Kč.
  • Snížené: 80 Kč (mládež od 6 do 16 let, studenti středních a vysokých škol - denního studia - do 26 let, senioři nad 65 let).
  • Rodinné: 300 Kč (maximálně 2 dospělí a 5 dětí do 16 let).
  • Volný vstup: děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP-P, včetně 1 osoby doprovodu.

Nevlídné počasí v procházkám venku zrovna neláká, proto se nabízí možnost dvou výstav na Pražském hradě. Pokud nestihnete poslední den expozice Hrady a zámky objevované a opěvované, budete se muset za jednotlivými exponáty rozjet po celé republice. V Jízdárně Pražského hradu je totiž do dnešní 18. hodiny ještě vystaveno to nejhodnotnější, co tuzemské hrady a zámky uchovávají.

Návštěvníci si kromě jiného mohou prohlédnout jedinečný relikviář sv. Maura, který byl objeven při opravě hradu Bečova na Karlovarsku v osmdesátých letech minulého století. Milovníky literatury potěší deník Karla Hynka Máchy.

Moderní život ve starých kulisách představuje automobil Benz Karla V. ze Schwarzenbergu, překotné změny 20. století naopak závěť prezidenta Masaryka. K vidění jsou i plány úprav Pražského hradu vytvořené rukou slovinského architekta Josipa Plečnika, který tu pro prvního československého prezidenta pracoval. Za zmínku stojí i zápisy památek na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Empírový skleník připomene přicházející jaro

Zejména ženy pak nadchne druhá výstava nazvaná Předjaří v Královské zahradě, kterou zdobí tisíce narcisů, kosatců a hyacintů. To vše připravila Správa Pražského hradu v empírovém skleníku v Královské zahradě. Dnes je otevřeno od 10 do 16.30 hodin. Vstupné je 20 korun.

Předjaří v Královské zahradě

Empírový skleník Královské zahrady

  • Otevřeno 10 - 16.30 hodin.
  • Vstupné 20 korun.

Autor: Josef Škvor Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek