metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Sobota 24. února 2024. Svátek má Matěj
Matěj Stropnický | foto: SZ

Na Žižkově se koalice nerýsuje. TOP 09 chce mluvit se všemi stranami

  13:37
V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři - vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. „Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez vítěze,“ zjistila z rozhovorů s vyjednávači stran.

Rozložení sil

  • Sdružení Žižkov (nejen) sobě získalo 11 z celkových 35 mandátů.
  • TOP 09 má osm zastupitelů, ODS a ČSSD každá po pěti.
  • Po dvou křeslech obsadí Svobodní, KSČM a nezávislí kandidáti z Volby pro město.

Hnutí Žižkov (nejen) sobě v čele s Matějem Stropnickým jednalo ve středu s TOP 09, kterou ve volbách přeskočilo a se kterou by v zastupitelstvu mohlo sestavit většinu. TOP 09 ale podle Stropnického oznámila, že si chce vyslechnout i nabídky dalších možných koaličních partnerů.

„TOP 09 založila kampaň na heslech, že vyžene žižkovské kmotry z radnice, otázkou ale je, zda je na radnici nechce přivést zpátky,“ poznamenal k tomu současný místostarosta Stropnický.

Všechny strany proti nám? To by byl slepenec, říká Stropnický

Stávající starostka Vladislava Hujová, která vedla kandidátku TOP 09, si dosavadní spolupráci s uskupením Žižkov (nejen) sobě chválí. „Bylo to občanské sdružení, které bylo jasné identifikovatelné,“ tvrdí. V současnosti je pro ni ale „nečitelné“, složené z několika subjektů s podporou ANO, která v Praze 3 nekandidovala, míní starostka. Hnutí Žižkov (nejen) sobě sdružuje mimo jiné kandidáty ze Strany zelených, KDU-ČSL a STAN.

Sama TOP 09 podle Hujové rozhodnutím regionálního výboru na začátku týdne jako první oslovila sociální demokraty. Nebrání se ani jednání s ODS, která se po dlouhých letech vlády v Praze 3, kdy byla kritizována za napojení na takzvané kmotry, nyní od tohoto svého období distancuje. „Je tam plno mladých lidí, těžko říct, zda jsou někým ovlivňováni,“ řekla Hujová. „I když si TOP 09 a ODS v minulosti dost ublížily, stále jsou to pravicové strany,“ doplňuje. V takovém případě by musela možná koalice TOP 09, ČSSD a ODS přibrat ještě čtvrtého partnera, třeba z Volby pro město, které získalo dva mandáty. Podle Stropnického by šlo o „účelový slepenec“. Další jednání regionálního vedení TOP 09 bude v pondělí.

Žižkov (nejen) sobě měl nejdříve přijít za námi, říká ČSSD

ČSSD projevila rozladění kvůli tomu, že ji Žižkov (nejen) sobě neoslovil jako první. „Před volbami Matěj Stropnický velmi jasně deklaroval, že ČSSD je pro něho ideově nejbližší partner přesto vyjednávací tým z vítězné strany prvně zamířil za TOP 09,“ uvedla Irena Ropková, která vedla kandidátku ČSSD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek

Méně křeče, ale také sebevědomí soutěžících. Love is Blind je tu pošesté a zase trošku jinak

Strážce streamu
vydáno 23. února 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU V současnosti by se dalo říct, že je reality show Láska je slepá (Love is blind) skoro kultovní záležitostí. Její děj se pokaždé zaměřuje na nezadané...  celý článek

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek