metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Současná starostka Prahy 2 Jana Černochová | foto: Praha 2

O podobě koalice v Praze 2 může rozhodnout otázka prodeje obecních bytů

  14:33
Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. „Za sebou má první jednání,“ řekla zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija. ODS v Praze 2 vyhrála volby, když získala 25,28 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a třetí Občané za spokojené bydlení. Klíčový pro vyjednání koalice bude názor na prodej obecních bytů, ve kterém se shodují dosavadní koaliční partneři vítěze voleb - TOP 09 a Strana zelených.

„Nejdříve jsme oslovili a setkali se zástupci všech stran, které se dostaly do zastupitelstva. Nyní se rozhodneme, jak budeme v jednání postupovat dále,“ řekla Udženija. Se zástupci ostatních stran společně s ní jedná ještě starostka a poslankyně Jana Černochová. Původní koalice ODS, ČSSD a SZ se v polovině předchozího volebního období rozpadla. Sociální demokraté ji po neshodách a rezignaci místostarosty Jana Pecha (ČSSD) opustili a nahradila je TOP 09.

Praha 2 se nesmí zbavovat svých bytů, shoduje se TOP 09 a SZ

Rozložení sil

  • ODS získala stejně jako před čtyřmi lety 11 mandátů.
  • Ve 35členném zastupitelstvu bude mít šest zástupců TOP 09 a hnutí OSB.
  • Mandát získalo i pět kandidátů ANO, čtyři Zelená pro Prahu 2 a tři sociální demokraté.

TOP 09 deklarovala, že hlavní podmínkou pro vznik koalice je hospodárnost vedení městské části. „Nesouhlasíme s masivním odprodejem obecních bytových domů bez ekonomické rozvahy. Považujeme za absurdní prodat domy, které generují obci pravidelný příjem,“ řekla dosavadní místostarostka Jana Duchková (TOP 09).

Ve shodě je i strana, která se dosud na vedení obce podílela, uskupení Zelená pro Prahu 2. „Hlavním vyjednávacím klíčem je programová shoda, hlavním tématem je pak odmítnutí rozprodávání obecního bytového fondu,“ řekl zastupitel Michal Uhl. Místostarostka Kateřina Jechová (SZ), uvedla, že vzhledem k dobrému volebnímu výsledku by se uskupení na vedení obce podílet chtělo.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek