metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Starostkou Prahy 2 zřejmě zůstane i nadále Jana Černochová. | foto: Praha 2

Prahu 2 povede koalice ODS s TOP 09 a Občany za spokojené bydlení

  15:39,  aktualizováno  17:11
Vítězná ODS v Praze 2 se dohodla na koalici s TOP 09 a Občany za spokojené bydlení (OSB). Informovala o tom předsedkyně ODS Praha 2 Alexandra Udženija. Společně mají strany většinu 23 mandátů. V zastupitelstvu jsou ještě ANO, Zelená pro Prahu 2 a ČSSD. Dosud vládla ODS s TOP 09 a Zelenou pro Prahu 2.

„Je to dohodnuté, jsme před podpisem koaliční smlouvy,“ uvedla Udženija. ODS získala stejně jako před čtyřmi lety 11 mandátů. Druhá TOP 09 a třetí OSB získaly shodně po šesti mandátech ve pětatřicetičlenném zastupitelstvu.

V opozici tak pravděpodobně skončí dosavadní člen vládnoucí koalice, Zelená pro Prahu 2, za níž kandidovala Strana zelených s podporou Pirátů a SNK-ED. V zastupitelstvu má čtyři křesla. V radě neusedne ani pět zástupců hnutí ANO a tři sociální demokraté.

Koalice se zrodila i přes neshody o bytech

OSB a TOP 09 budou v koalici i přes rozdílné názory na bytovou politiku, která byla velkým předvolebním tématem. Zatímco OSB hájila zájmy nájemníků, kteří chtěli byty od města odkoupit, TOP 09 byla proti neuvážené privatizaci. Dosavadní místostarostka za TOP 09 Jana Duchková dnes uvedla, že se strany dohodly, že metodika prodeje domů se měnit nebude. „Prodá se jen to, co obec i z finančního hlediska nebude potřebovat,“ dodala Duchková.

„Změnil se postoj OSB k prodeji bytů. Je jim jasné, že bez důkladné ekonomické analýzy není možné majetek prodávat,“ řekla Duchková. OSB dnes na svém webu informovalo, že prodej majetku bude v jeho gesci. Praha 2 letos prodala družstvům nájemníků městské domy za více než miliardu korun. V roce 2010 skončilo OSB na třetím místě s osmi mandáty a zůstalo v opozici.

Zelení spolupracovali s ČSSD

Dosavadní člen vládnoucí koalice Zelená pro Prahu 2, kde kandidovala Strana zelených s podporou Pirátů a SNK-ED, deklaroval společné povolební vyjednávání s ČSSD. Obě strany mají ale společně jen sedm mandátů a koalici se jim nepodařilo vyjednat.

ČSSD přitom byla součástí i původní koalice, která vznikla po volbách před čtyřmi lety, nakonec radu ale po neshodách a rezignaci místostarosty Jana Pecha (ČSSD) opustila a nahradila ji tehdy TOP 09.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek