metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Předsedkyně ODS v Praze 2 Aleksandra Udženija | foto: Praha.eu

V Praze 2 se dál jedná o koalici, SZ a ČSSD deklarovali jednotu

  16:38
V Praze 2 se dál jedná o budoucí radniční koalici. „Vítězná ODS se sešla se všemi stranami, jejichž zástupci se dostali do zastupitelstva,“ řekla předsedkyně strany v Praze 2 Alexandra Udženija. Druhá TOP 09, která dosud také byla v radě, by preferovala nynější koalici ODS, TOP 09 a Zelená pro Prahu. Zelení ale podle jejich předsedy v Praze 2 Michala Uhla uzavřeli dohodu o společném povolebním vyjednávání s ČSSD. Kromě těchto stran v zastupitelstvu zasednou Občané pro spokojené bydlení (OSB) a ANO.

„Víme o tom, ale nic se pro nás zatím nemění,“ řekla v reakci na deklaraci Strany zelených Udženija. Podle ní je pro ODS nejdůležitější prosadit co největší část svého volebního programu. Velkým tématem je privatizace obecních bytů, proti ní se staví dosavadní koaliční partneři vítěze voleb - TOP 09 a zelení.

TOP 09 chce zachovat stávající koalici

Rozložení sil

  • ODS získala stejně jako před čtyřmi lety 11 mandátů.
  • Ve 35členném zastupitelstvu bude mít šest zástupců TOP 09 a hnutí OSB. Mandát získalo pět kandidátů ANO, čtyři Zelená pro Prahu 2 a tři sociální demokraté.
  • Dosavadní partneři ODS, TOP 09 a zelení mají v nově zvoleném zastupitelstvu společně 21 zastupitelů z 35.

„Nesouhlasíme s masivním odprodejem obecních bytových domů bez ekonomické rozvahy. Považujeme za absurdní prodat domy, které generují obci pravidelný příjem, byť je nám zcela jasné, že je nutná změna jejich správy,“ řekla současná místostarostka Jana Duchková (TOP 09).

Klub zastupitelů TOP 09 považuje za nejlepší variantu pokračování nynější koalice. „V posledních dvou letech se podařilo stabilizovat obecní finance, dostat hospodaření městské části z červených čísel, nastartovat prodej zbytného obecního majetku, nastavit nová pravidla sociálního bydlení tak, aby tento institut nebyl zneužíván a pomoc se dostala těm, kteří ji skutečně potřebují,“ uvedla strana na svém Facebooku.

Důležitý je pro nás program, říká Zelená pro Prahu 2

Původní koalice ODS, ČSSD a SZ se v polovině předchozího volebního období rozpadla. Sociální demokraté ji po neshodách a rezignaci místostarosty Jana Pecha (ČSSD) opustili a nahradila je TOP 09.

„Pro stranu Zelená pro Prahu 2 je hlavním vyjednávacím klíčem programová shoda, hlavním tématem odmítnutí rozprodávání obecního bytového fondu,“ řekl již dříve Uhl. Místostarostka Kateřina Jechová (SZ), uvedla, že vzhledem k dobrému volebnímu výsledku by se uskupení na vedení obce podílet chtělo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek