metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Středa 27. září 2023. Svátek má Jonáš
Budova vinohradské radnice | foto: Praha 2

Zaplaťte včas, za koupi bytu nebo domu v Praze 2 pak dostanete slevu

  18:43
Zastupitelé Prahy 2 schválili nová pravidla pro prodej nemovitostí městské části. Nově při včasné platbě za byt či dům kupujícímu sleví až třináct procent z ceny. Slevy obsahují i dosavadní pravidla, za včasnou platbu pětiprocentní a až 30 procent za desetiletou garanci neprodání bytu. S návrhem na zvýšení včasné slevy nesouhlasí opozice, koalici kvůli tomu opustili tři zastupitelé TOP 09 včetně zástupkyně starostky Jany Duchkové. Strana ale v koalici s ODS a Občany pro spokojené bydlení (OSB) zůstala.

Všechny strany se v koaliční smlouvě shodly, že je třeba přiblížit výhodnost prodeje městských domů bytovým družstvům k méně výhodnému prodeji po bytech. Nově proto pravidla obsahují slevu 13 procent při zaplacení do 60 dnů od podpisu smlouvy a šest procent při platbě do 120 dnů. „Je pravděpodobné, že konečný zisk z prodeje bude vyšší než za současně platných pravidel,“ řekla zástupkyně starostky Michaela Mazancová (OSB). V pravidlech z roku 2014 byla sleva za platbu do 90 dnů pětiprocentní.

Opozice nový systém slev za včasnou platbu kritizovala. „Za šedesát dnů přicházíme o sedm procent hodnoty. V celém několikamiliardovém majetku to jsou desítky milionů,“ argumentoval zastupitel Michal Uhl (SZ). Sleva vadí také zastupitelům za ANO. „Nechápu, jak můžeme dávat někomu slevu za to, že nám zaplatí cenu včas,“ řekl zastupitel Jan Voráček (ANO).

Tři lidé z TOP 09 nesouhlasili a opustili koalici

Kvůli kritizovaným slevám se rozhodli pro odchod z koalice tři zastupitelé za TOP 09. „Sleva bude motivační pro ty, kteří zjistí, že by se na tom dalo vydělat. Při bytu o velikosti 100 metrů čtverečních půjde až o rozdíl 600 tisíc korun,“ uvedl zastupitel Otto Schwarz (TOP 09), který rezignoval na pozici předsedy zastupitelského klubu.

Podle Mazancové ale podobnou slevu za včasnou platbu má hned několik pražských městských částí, pohybuje se od pěti do 30 procent. Nová pravidla zastupitelé schválili 19 hlasy z 31 přítomných zastupitelů, 12 bylo proti.

Prodej domů vynesl Praze 2 už miliardu korun

Téma privatizace domů a bytů v majetku městské části je v Praze 2 silným tématem. V komunálních volbách na podzim loňského roku získalo sdružení OSB, které původně založili občané, kteří si chtěli koupit městské byty, třetí nejlepší výsledek a šest mandátu, stejně jako druhá TOP 09. Prodej majetku po vzniku koalice ODS, TOP 09 a OSB dostalo sdružení do gesce. Podle vyjádření Duchkové po vzniku koalice se tehdy strany dohodly, že se metodika prodeje domů měnit nebude.

Loni Praha 2 prodala 52 bytových domů za více než miliardu korun. Dalších 18 domů po bytových jednotkách je podle Mazancové v různé fázi prodeje. Celkem je schválen prodej 133 bytových domů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek

Komerční sdělení

Rozvoj zábavnou formou: Kreativita, empatie a fantazie ve světě panenek

vydáno 27. září 2023

Panenky a kočárky představují oblíbené hračky a symboly dětství. Nabízejí přitom více než jen zábavu. Dokáží totiž rozvíjet kreativitu, empatii a sociální...  celý článek

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

vydáno 26. září 2023  18:24

Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má...  celý článek