metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Jana Černochová. | foto: MČ Praha 2.

Praha 2: Trápí mě nádraží na Vyšehradě a přesun farmářských trhů, říká starostka Černochová

  6:00
Prahu 2 letos čeká řada změn. Z městské části zmizí hrací automaty. Do ulic přibudou městští strážníci, kteří se mimo jiné zaměří i na narkomany. „Dalším tématem pro tento rok jsou privatizace obecních bytů, rekonstrukce parků a dopravní úpravy,“ říká pro deník Metro starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?

Letos z území Prahy 2 zmizí poslední herny. Likvidace hazardu souvisí s mým prioritním tématem, tím je bezpečnost. Chci dosáhnout zvýšení počtu městských strážníků, kteří se postarají o dodržování nočního klidu či budou zasahovat proti přibývajícímu vandalismu. Nepovolíme ani vznik aplikačních místností pro narkomany, takzvaných šleháren, v naší městské části. Dalším tématem pro tento rok je privatizace obecních bytů. Do třetice, kromě pokračující rekonstrukce parků, máme v plánu i dopravní úpravy.

Co chcete, aby se se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?
Je to plán založený na dlouholetých zkušenostech ODS s vedením Prahy 2 a hodlám z něj prosadit maximum. Obyvatelé nám ve volbách sdělili jasně, že se jim tady žije dobře a žádné razantní změny kurzu si nepřejí. Budeme pokračovat v nastavené sociální politice, budeme vycházet vstříc potřebám občanů i podnikatelů, naše aktivity v této oblasti vynesly Praze 2 třikrát po sobě ohodnocení Město pro byznys. Trvám na tom, abychom stále drželi vyrovnaný rozpočet a městskou část nezadlužovali.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu? Chystáte nějaké změny nebo novinky v oblasti bydlení?
V minulém volebním období zastupitelstvo schválilo prodej 43 domů družstvům. Nyní nás čeká privatizace jednotlivých bytů, dolaďujeme podmínky prodeje v souladu s koaliční smlouvou po volbách 2014 a pevně doufám, že prodej nebude nadbytečně prodlužován. Převratné novinky nechystáme, volné byty budeme nabízet v aukcích, seniory se budeme snažit udržet v městské části a pomáhat jim i nabídkou sociálních bytů, aby se nemuseli stěhovat kvůli výši nájemného.

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na současnou zástavbu městské části?
Vzhledem k tomu, že Praha 2 je jednou z nejhustěji zastavěných městských částí Prahy a je z velké části památkově chráněná, tu už mnoho nových staveb nevzniká. Co mě ale velmi trápí, je naopak stav některých starých objektů, například nádraží Vyšehrad. Praze 2 se nepodařilo budovu získat do vlastnictví, a tak jen bezmocně přihlížíme, jak tato kulturní památka chátrá.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim nelíbí?

Dlouholetou obtíží je například Severojižní magistrála, tranzitní komunikace, která naprosto nesmyslně prochází centrem města. S magistrátem jednáme roky o způsobu jejího zklidnění i o souvisejícím propojení Vinohrad a Václavského náměstí tramvajovou linkou, což by ocenili zejména starší či pohybově handicapovaní občané. Loni vzbudil velký nesouhlas obyvatel Prahy 2 magistrátní záměr pokácet stromy v Belgické ulici, tomuto rozhodnutí se naštěstí naše radnice ubránila a stromy zůstaly. Nyní jednáme o osudu náplavky a farmářských trhů, s jejich přesunem pod Železniční most zásadně nesouhlasím.

Na které místo ve vaší městské části byste vzal o víkendu zahraniční návštěvu a proč právě tam?
Přesto, že jsme územně nejmenší pražskou městskou částí, takových míst je u nás opravdu hodně. Cizincům ráda ukážu, jak po patnácti letech oprav prokoukly Havlíčkovy sady neboli Grébovka. Krásně je v okolí kostela sv. Apolináře. Nesmíme minout starodávný Vyšehrad, ale třeba ani náměstí Míru, které naši předci geniálně vystavěli a naši současní obyvatelé se na něm velmi rádi sousedsky setkávají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek