metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Náměstí dvakrát větší než to známé Václavské. Takový je bývalý Dobytčí trh

  8:47
Největší pražské náměstí bývalo vůbec největším v Evropě a pořád se řadí mezi 10 nejrozlehlejších.
Na svou dobu mělo náměstí obrovskou rozlohu - přes 80 tisíc metrů čtverečních.

Na svou dobu mělo náměstí obrovskou rozlohu - přes 80 tisíc metrů čtverečních. | foto: ARCHIV DAVIDA ČERNÉHO

Možná někoho překvapí, že nebude řeč o Václaváku, ale o náměstí Karlově, které je svou rozlohou téměř dvakrát tak velké. Karlovo náměstí vzniklo jako centrální tržiště velkého urbanistického projektu Karla IV. Dne 8. března 1348 císař vydal „s dobrým rozmyslem a se zdravou radou“ zakládající listinu Nového Města pražského.

Na svou dobu mělo náměstí ohromnou rozlohu přesahující 80 tisíc metrů čtverečních. Původně se mu říkalo Tržiště velké, popřípadě Novoměstský rynek nebo Rynek Hořejšího města. Až ve druhé polovině 15. století se ustálil název Dobytčí trh. Prostor byl po Karlu IV. pojmenován až při příležitosti 500. výročí založení Nového Města pražského v roce 1848.

Toto ve své době největší náměstí Evropy mělo veledůležitou funkci. V kapli Božího těla, která stála zhruba v místech, kde dnes tramvajové koleje ústí do Ječné ulice, ukazovali první pátek po Velikonocích posvátné relikvie a předměty, které měly posilovat význam císařské vlády a současně důležitost založení Nového Města Karlem IV.

V kapli byly shromážděny svátostiny prvořadého významu: kopí svatého Longina, kterým byl probodnut bok Ježíše Krista na kříži, dále kus dřeva ze Svatého kříže, hřeb, jímž byl Kristus přibit na kříži, látka z ubrusu z poslední večeře Páně, kus Kristova roucha a meč, který podle legendy dostal přímo z nebe dávný císař Karel Veliký.

Tyto velevzácné předměty byly od dávných dob součástí říšského pokladu a jejich přemístěním do Prahy se dávalo ostentativně najevo, že teď je střed Svaté říše římské v Praze, přesněji v Novém Městě pražském.

Ohromná rozloha náměstí o délce 550 a šířce 152 metrů tak byla navržena proto, aby se nejvzácnější svátostiny, které byly součástí příběhu utrpení Krista, mohly ukazovat co největšímu davu. Na náměstí se při každoročních slavnostech shromažďovalo až 30 tisíc lidí. Tyto poutě samozřejmě měly i velmi pozitivní vliv na ekonomiku města.

Kapli Božího těla nechal vystavět syn Karla IV. Václav IV. v roce 1393. Byla to gotická stavba s centrální věží, zasvěcena byla Nejsvětějšímu tělu a krvi Páně. Na Karlově náměstí stála tato pozoruhodná stavba dlouhých 400 let. V roce 1789 byla zbořena, protože překážela dopravnímu ruchu. V roce 1843 se město rozhodlo proměnit náměstí ve velký park, který už bez větších změn vydržel do současnosti.

Seznamte se

  • Na tomto místě představujeme nejlepší pražské fotografy. Renata Šustová uspěla s barokním skvostem schodiště v Clam-Gallasově paláci. Stalo se únorovým snímkem kalendáře Miluju Prahu pro letošní rok.
  • Renata měla vřelý vztah k Praze už od dětství. Často pobývala u babičky ve Washingtonově ulici. „Praha mě i přes proměny, kterými nepochybně za tu dobu prošla, nikdy nepřestala inspirovat. Mám ráda její romantická zákoutí a méně známá místa, také ráda fotím západy slunce,“ říká Renata, která je už v důchodu, ale stále částečně pracuje jako dětská sestra.
  • „Nečekala jsem, že by se někdy mé fotky objevily v kalendáři Miluju Prahu, natož pak na prestižní fotografické výstavě Všechny krásy Prahy, kde vystavují i kolegové, jejichž snímky jsem vždy sama obdivovala,“ dodává Šustová, která si takto plní svůj dětský sen uplatnit se v umělecké profesi.

Renata Šustová

Autor:

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek