metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Dalších 51 fotografií v galerii
Eskalátorový tunel je osazen 42 obrazovkami. | foto: JCDecaux

Namísto papírových plakátů jsou na Národní třídě reklamní obrazovky

  14:35,  aktualizováno  17:51
Až v pátek vystoupí v nově zrekonstruované stanici metra na Národní třídě první cestující, budou si dost možná připadat jako by snad takhle vypadala odnepaměti. Některé novinky ale určitě nepřehlédnou. Jako třeba 42 digitálních reklamních panelů místo klasických plakátů.

Čtyři desítky obrazovek v eskalátorovém tubusu, které nahrazují papírovou reklamu, instalovala do stanice firma JCDecaux. Pražské metro je podle reklamní společnosti teprve třetí podzemní dráhou v Evropě, která se může touto technologií pochlubit. Dosud byla k vidění jen v Londýně a ve Vídni. Eskalátorové panely dokážou synchronizovat promítanou reklamu, a vytvářet tak pro cestující neobvyklé vizuální efekty.

„Digitální technologie během cesty po eskalátorech umožní přecházení informací z jedné obrazovky na druhou. Kromě zajímavých vizuálních efektů tak lidé současně získají více informací o nabízeném produktu zábavnější formou,“ uvedl technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer. „Reklama je dnes všudypřítomná. JCDecaux se ale dlouhodobě snaží o to, aby byla do městského prostředí začleňována citlivě a přinášela svým konzumentům přidanou hodnotu, v tomto případě zvýšeným komfortem při čerpání informací,“ dodal. Firma se proto chystá podílet i na digitalizaci ostatních stanic pražského metra.

Oprava stanice stála 671 milionů

„Kompletní oprava stanice stála pražský dopravní podnik a město 671 milionů korun,“ řekl dnes mluvčí DPP Jiří Štábl. V částce je započtena výstavba vestibulu, oprava eskalátorů a stanice i vybudování bezbariérového výtahu.

Dopravní podnik původně mluvil o nákladech ve výši 380 milionů korun. Tato částka ale podle Štábla zahrnovala pouze část prací na vestibulu a eskalátorech, nikoli celkovou opravu stanice a výstavbu výtahu, který byl zprovozněn již v roce 2011. "Původní náklady, vyčleněné na stavbu v investičním plánu a v rámci provozních prostředků, činily 731 milionů korun," poznamenal Štábl. DPP tak podle něj ušetřil proti plánu asi 60 milionů.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek