metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Dalších 45 fotografií v galerii
Národní třída | foto: Vít Kremlička

Cestování do centra usnadní od pátku znovuotevření stanice Národní třída

  13:47
Stanice může při pohledu ze soupravy vypadat pořád stejně, ale opak je pravdou. V novém vestibulu navíc najdete spoustu zajímavých novinek. První vlak tu zastaví v pátek půl třetí odpoledne.

Stanice sice zůstala žlutá, ale radikálně se změnil výstup z ní. Původní vestibul byl zrušen a každý charakteristický, dlouhý eskalátor byl rozdělen na dva. První cestující dopraví z nástupiště do nově vybudovaného vestibulu v podzemí multifunkčního centra. Z něj pak jeden eskalátor míří do Quadria a druhý na povrch, na roh Purkyňovy a Spálené. Naopak bez větších změn zůstal druhý, bezbariérový výstup ze stanice do ulice Rettigové.

Reklamní plakáty nahradily obrazovky

Stanice Národní třída
Stanice Národní třída těsně před otevřením

Cestující najdou v nové stanici také řadu zajímavých novinek. Patří mezi ně třeba čtyři desítky obrazovek v eskalátorovém tubusu, které nahradily klasické rámečky pro plakáty s reklamou. Další novinky čekají v novém vestibulu. Nemáte-li tramvajenku, můžete si tu v rámci pilotního projektu koupit lístek v novém automatu na prodej jízdenek. Ten kromě mincí umí přijímat také bezkontaktní platební karty.

Soupravy Národní třídou dva roky jen projížděly. Stanice byla uzavřena v létě 2012. Důvodem byla rekonstrukce stanice, kterou poškodila povodeň, a především stavba komplexu Quadrio. Změny a stavební práce budou na Národní třídě pokračovat až do konce roku. „Máme dohodu se zhotovitelem, že do 30. září se posune zpět zastávka tramvaje,“ popisuje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Pokračuje především stavba Quadria, první nájemníci by se do nové budovy měli nastěhovat na konci roku.

28. červen

Pokud neodjíždíte hned na začátku prázdnin na dovolenou, buďte ve střehu.

  • Společně s opravou stanice metra skončí i výluka nedaleké tramvajové trati. Tramvaje se vrátí v sobotu na opravenou trať do Lazarské, Vodičkovy a Jindřišské.
  • Dělníci se ale nepřestěhují o moc dál. Už v sobotu začne oprava kolejí na Karlově náměstí, která skončí až  9.srpna. Kromě kolejí a zastávek se budou opravovat i přechody a novou podobu by měly získat i chodníky.
  • Bude také jezdit méně] tramvají, autobusů a souprav metra. V MHD začnou platit letní jízdní řády, které omezí počty spojů nebo zruší tramvajové linky 2, 4, 6 a 13.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek