metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Narkomani preferují centrum. Mají tu svůj kontejner i teplo

  6:52
Na Václavském náměstí na závislé mají dohlédnout nové kamery. Že se při večerní procházce centrem metropole můžete potkat se skupinkami podivných osob, není pro žádného Pražana ničím překvapivým. Trochu víc se rozhodli posvítit na drogově závislé na Praze 1, kde na horním rohu Václavského náměstí nainstalovali nový kamerový systém.

Další 2 fotografie v galerii
Kamery na rohu Wilsonovy ulice a Václavského náměstí. | foto: David SedleckýMetro.cz

Feťácké plácky

Například na těchto místech, kde se scházejí drogově závislí, pomáhají také terénní pracovníci, takzvaní streetworkeři programu No Biohazard.

  • Praha 1: centrum Prahy, okolí Národního muzea a přilehlý park, Vrchlického sady, Václavské náměstí
  • Praha 2: Tylovo náměstí, okolí I. P. Pavlova, Karlovo náměstí
  • Praha 4: náměstí Bratří Synků, okolí parku Fidlovačka
  • Praha 5: Anděl, Arbesovo náměstí, Smíchovské nádraží
  • Praha 8: okolí stanice metra Palmovka, Florenc a nemocnice Bulovka
  • Praha 11: u metra Opatov, Háje a v okolních parcích

„Umisťování kamer vždy souvisí se situací v konkrétní lokalitě,“ řekl deníku Metro ředitel Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal. Horní část Václavského náměstí patří mezi nejoblíbenější místa, kde se pražští narkomani scházejí. Podle terénních pracovníků, kteří jsou s nimi denně v kontaktu, je dealer, který je v centru zatčen, nahrazen jiným během několika hodin.

„Kamery mohou následně pomoci nejen při prevenci kriminální činnosti jako takové, ale také k případnému pořízení důkazních materiálů,“ dodává Stejskal. Mezi oblíbené lokality narkomanů patří podle Stejskala také oblast kolem Vodičkovy ulice, Františkánská zahrada či Vrchlického sady, které si díky podivným skupinkám vysloužily přezdívku Sherwood. Zde se dokonce narkomani dočkali kontejneru na injekční stříkačky. Ten ale v minulosti čelil kritice ze strany odborníků kvůli nedostatečnému zabezpečení.

„Kontejner je tam především proto, aby se stříkačky neválely po zemi,“ vysvětluje Stejskal. „Brzy ho ale chceme vyměnit za lepší, sofistikovanější, do kterého se již nebude možné nijak dostat,“ slibuje Stejskal. Kontejnery na použité injekční stříkačky se nacházejí nejen v centru. Dalších osm z nich spravuje organizace Progressive. „Kontejnery máme v Praze 5, 7 a 8,“ říká ředitel této organizace Vojtěch Janouškovec.

Podle bývalé narkomanky Jany, která je nyní profesionální průvodkyní po oblíbených feťáckých místech metropole, jsou oblíbená místa drogově závislých spjata s jejich životním stylem. „V centru se dá dobře somrovat, občas něco ukrást, sejít se s lidma a jsou tu dobrý spoje, takže hodně tramvají, kde je teplo,“ vysvětluje Jana, podle které se pražská drogová scéna za dob své existence značně změnila. „Dnes už v podstatě neexistujou dealeři. Vždycky jen feťák prodává feťákovi,“ dodává Jana.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek