metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Narkomani preferují centrum. Mají tu svůj kontejner i teplo

  6:52
Na Václavském náměstí na závislé mají dohlédnout nové kamery. Že se při večerní procházce centrem metropole můžete potkat se skupinkami podivných osob, není pro žádného Pražana ničím překvapivým. Trochu víc se rozhodli posvítit na drogově závislé na Praze 1, kde na horním rohu Václavského náměstí nainstalovali nový kamerový systém.

Další 2 fotografie v galerii
Kamery na rohu Wilsonovy ulice a Václavského náměstí. | foto: David SedleckýMetro.cz

Feťácké plácky

Například na těchto místech, kde se scházejí drogově závislí, pomáhají také terénní pracovníci, takzvaní streetworkeři programu No Biohazard.

  • Praha 1: centrum Prahy, okolí Národního muzea a přilehlý park, Vrchlického sady, Václavské náměstí
  • Praha 2: Tylovo náměstí, okolí I. P. Pavlova, Karlovo náměstí
  • Praha 4: náměstí Bratří Synků, okolí parku Fidlovačka
  • Praha 5: Anděl, Arbesovo náměstí, Smíchovské nádraží
  • Praha 8: okolí stanice metra Palmovka, Florenc a nemocnice Bulovka
  • Praha 11: u metra Opatov, Háje a v okolních parcích

„Umisťování kamer vždy souvisí se situací v konkrétní lokalitě,“ řekl deníku Metro ředitel Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal. Horní část Václavského náměstí patří mezi nejoblíbenější místa, kde se pražští narkomani scházejí. Podle terénních pracovníků, kteří jsou s nimi denně v kontaktu, je dealer, který je v centru zatčen, nahrazen jiným během několika hodin.

„Kamery mohou následně pomoci nejen při prevenci kriminální činnosti jako takové, ale také k případnému pořízení důkazních materiálů,“ dodává Stejskal. Mezi oblíbené lokality narkomanů patří podle Stejskala také oblast kolem Vodičkovy ulice, Františkánská zahrada či Vrchlického sady, které si díky podivným skupinkám vysloužily přezdívku Sherwood. Zde se dokonce narkomani dočkali kontejneru na injekční stříkačky. Ten ale v minulosti čelil kritice ze strany odborníků kvůli nedostatečnému zabezpečení.

„Kontejner je tam především proto, aby se stříkačky neválely po zemi,“ vysvětluje Stejskal. „Brzy ho ale chceme vyměnit za lepší, sofistikovanější, do kterého se již nebude možné nijak dostat,“ slibuje Stejskal. Kontejnery na použité injekční stříkačky se nacházejí nejen v centru. Dalších osm z nich spravuje organizace Progressive. „Kontejnery máme v Praze 5, 7 a 8,“ říká ředitel této organizace Vojtěch Janouškovec.

Podle bývalé narkomanky Jany, která je nyní profesionální průvodkyní po oblíbených feťáckých místech metropole, jsou oblíbená místa drogově závislých spjata s jejich životním stylem. „V centru se dá dobře somrovat, občas něco ukrást, sejít se s lidma a jsou tu dobrý spoje, takže hodně tramvají, kde je teplo,“ vysvětluje Jana, podle které se pražská drogová scéna za dob své existence značně změnila. „Dnes už v podstatě neexistujou dealeři. Vždycky jen feťák prodává feťákovi,“ dodává Jana.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zařvěte si společně. Češi jdou zítra do boje. Kde v Praze zápas s Portugalskem vysílají?

vydáno 17. června 2024  16:14

Fotbalový svátek už pár dní jede. Zítra večer se do evropského šampionátu zapojí také Češi. Hned na úvod je čeká favorit skupiny a dost možná i celého...  celý článek

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek