S prací policie je spokojeno 70 procent a 67 procent s prací městských strážníků. „Výsledky jsou srovnatelné s výsledky předchozí analýzy z roku 2010,“ uvedl pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Podle ředitele městské policie Edvarda Šustera může za zlepšení pocitu bezpečí hlavně větší počet strážníků v ulicích.
Přibývá kapesních krádeží
Přibývá také lidí, kteří trestný čin ohlásili na policii. Před pěti lety to bylo 68 procent dotazovaných, letos 78 procent. Obětí trestního činu se stalo 12 procent dotazovaných turistů a nejčastěji to byly kapesní krádeže a drobné podvody, například při placení v restauraci.
Podle náměstka krajského policejního ředitele Zdeňka Bezoušky v Praze už několik let ubývá kriminálních činů, snižuje se především počet krádeží vozidel a věcí z nich, naopak přibývá kapesních krádeží. „Zejména turistický ruch v centru města k tomu vytváří pozitivní podmínky,“ uvedl Bezouška s tím, že letošní objasněnost je více než 25 procent.
Vandalismus, pouliční kriminalita a krádeže
Mezi nejzávažnější problémy města patří podle Pražanů drogy a drogově závislí, uvedlo to 73 procent dotazovaných. Lidem vadí i vandalismus, pouliční kriminalita a krádeže v MHD, bezdomovectví a agresivita lidí.
Průzkum navazuje na analýzy pocitu bezpečí let 1997, 1999, 2001, 2009 a 2010. Účastnilo se ho ve druhé polovině října tisícovka obyvatel ze všech pražských městských částí a 101 turistů. Pro magistrát ho za 200 000 korun zpracovala firma Ipsos, která vyhrála veřejnou zakázku.