„V zimních měsících dochází ke zvýšenému počtu vloupání do prostor, které jsou v té době opuštěné. Jde zejména o chaty,“ připomíná Rudolf Rubeš, mluvčí pražských strážníků.
V ohrožení jsou přes zimu také sklepy. „Vedle prověřených metod, jako jsou převleky za instalatéra či elektrikáře, objevují zloději stále nové metody. Sázejí také na anonymitu větších bytových domů,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.
Kuriózní krádeže se letos na podzim staly i v metropoli. „V jednom případě šlo o muže, který se vydával za pracovníka centra sociálních služeb, ve druhém se podvodnice vydávala za zdravotní sestru jedné nemocnice v Praze 6. Oba tyto pachatele se nám podařilo vypátrat a zadržet,“ uvedla mluvčí pražské policie Adéla Macková.
Nejčastěji se obětí krádeže stávají starší lidé. „Nejjednodušší obrana seniorů proti těmto podvodníkům je, nedůvěřovat. V praxi to znamená si každou neznámou návštěvu pokud možno prověřit, třeba za pomoci příbuzných. Dobré je, když senior zavolá rodinným příslušníkům, a o nečekané návštěvě je informuje a požádá je, aby na příslušném úřadě ověřili pravost pracovníka a jeho oprávněnost k návštěvě,“ připomíná Macková.
Přes zimu se také ze sklepů často kradou kola. Kromě dobrého zámku a mřížích na dveřích, mohou lidé využít i speciálních služeb některých cykloservisů. Ty nabízejí přes zimu úschovnu kol.
Zloději se v poslední době předhánějí, který vymyslí originálnější převlek. Kuriózní trik předvedl letos na Pardubicku zloděj, který se vydal do sklepa bytové zástavby v cyklistickém dresu. Nikým nepodezříván z místa suverénně odjel na odcizeném kole.
Loni před Vánocemi po Praze chodili zloději, kteří se vydávali za popeláře. Tvrdili, že vybírají příspěvek na pohřeb svého kolegy.
Letos v české metropoli došlo i k případu, kdy do domu vnikl zloděj, který nesl prázdnou krabici od pizzy a vydával se za poslíčka.Policie registruje i případ, kdy do společných prostor domu vnikl zloděj ve společenském obleku.