metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Další 1 fotografie v galerii
Starosta Prahy 8 Jiří Janků kontroloval herny na svém území. V řadě případů nebyl spokojen. | foto: Metro.cz

Neonová světla svítí dál. Provozovatelé heren si s pravidly hlavu nelámou

  13:38
Z Prahy zmizelo jen za loňský rok desítky heren. Přesto si na ně lidé stěžují. Spokojeni nejsou ani představitelé některých městských částí. Těm vadí, že provozovatelé heren často nedodržují předepsaná pravidla.

Herny v Praze mají namále, přesto si jejich provozovatelé často nelámou hlavu s pravidly. I přes kontroly městských částí porušují své povinnosti. "Z výsledků kontrol jsem značně rozmrzelý,“ říká starosta Prahy 8 Jiří Janků s tím, že problémy jsou především s hernami, kterým již dříve hrozilo zrušení.

Reklamy svítí dál

Deset z nich se neřídí vyhláškou, která vešla v platnost minulý rok na podzim. Nejčastějším prohřeškem je nepovolená reklama a nedostatečné zatemnění samotné provozovny. "Obzvláště v lokalitách, jako je například Ládví, pak herny a jejich blikající reklamy okolí doslova hyzdí. Vyhláška je už v platnosti dostatečně dlouho, aby si to zodpovědní podnikatelé dali do pořádku,“ dodává Janků.

Přestože heren v hlavním městě za poslední rok výrazně ubylo a radnice městských částí slibují jejich další rušení, najdou se i nově povolená místa, kde se provozuje hazard. Jedno takové se nedávno otevřelo v ulici Drahobejlova 53 v Praze 9. "Nově vzniklá herna je v čísle popisném, kde již automaty vedeny byly v restauraci Na Ráně. Toto číslo popisné má dva vchody a v tomto druhém nyní právě majitel zřídil samostatnou hernu," vysvětluje mluvčí deváté městské části Linda Urbášková.

V Praze 7 rozhodne referendum

Radnice městských částí plánují i do budoucna rušit další herny. Jaké to budou však není na mnoha místech zcela jasné. Praha 7 například přistoupí ke konkrétním změnám až na základě výsledků místního referenda. "Referendum se uskuteční letos v květnu, současně s volbami do Evropského parlamentu. Občané budou moci v rámci referenda rozhodnout, zda bude Praha 7 pokračovat v dosavadní postupné regulaci heren, nebo zvolí okamžitou nulovou toleranci," vysvětluje mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš.

Herny končí

Praha 1 má nyní schváleno pouze 21 adres, na kterých lze provozovat hazard. Zrušeno bylo  26 adres. Na některých místech jsou stále funkční videoloterijní terminály, které spadají pod ministerstvo financí.

Praha 3 na konci roku 2012 ukončila povolení téměř 600 výherních hracích automatů, které spadaly do její kompetence. Od června 2013 je možné provozovat hazard v 7 kasinech, všechny zbylé provozovny, ve kterých jsou videoloterijní terminály podléhají zrušení ministerstvem financí ve správním řízení.

Praha 7: K poslednímu zásadnímu úbytku heren došlo v souvislosti s přijetím nové obecně závazné vyhlášky, kdy bylo zrušeno 25 heren z 51.

Praha 6: Od ledna 2012 Praha 6 na svém území nepovoluje žádné herny, ani provoz hracích automatů. V roce 2013 dobíhala povolení na herny, které byla vydána v předchozích letech. Vzhledem k nulové toleranci nevznikly v roce 2013 ani letos žádné nové herny na území Prahy 6. V roce 2014 není již žádná herna v Praze 6, kterou povolila městská část. Videoloterijní terminály navzdory Praze 6 povolovalo ministerstvo financí, to je teď musí rušit.

Praha 9 má na svém území 36 heren, v loňském roce bylo zrušeno 17 heren.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek