metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Dalších 10 fotografií v galerii
Světelná reklama na Palackého náměstí, na rohu ulic Gorazdova a Na Moráni. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Proti blikání není obrany. Světelná reklama na Palačáku ruší každou noc až do rána

  7:08
Na Palackého náměstí už čtvrtým rokem svítí každou noc billboard a místním už došla trpělivost. „Bydlím v Gorazdově ulici a přímo naproti našeho domu je nainstalována obří reklama, která obtěžuje obyvatele v širokém okolí. Reklama je puštěna velmi často celou noc, celé týdny bez vypnutí na nejvyšší světelnou intenzitu,“ stěžuje si Věra Lasovská.

Dům v ulici Na Moráni 360 je reklamním nosičem už řadu let. Původní odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy reklamu totiž před lety povolil. „V tomto případě bylo umístění reklamního zařízení na fasádě povoleno v roce 1985, neboť fasáda vznikajícího domu byla již architektem koncipována tak, že v určité její části bude reklamní zařízení umístěno. Z toho důvodu se umístění této reklamy netýkají pozdější pravidla pro umisťování reklam dle stavebních předpisů,“ vysvětlil Jakub Tegér, současný právník odboru dopravních agend.

Památkářům billboard nevadí

Od roku 2011 je ale reklama nově upravena. Tvoří ji LED diodové obrazovky. Národní památkový ústav před čtyřmi lety tuto změnu označil za vyloučenou. Přesto se billboard v srpnu 2011 na náměstí rozzářil. O měsíc později se památkáři k blikající ploše vyjádřili znovu. Tentokrát jim reklama už nevadila. „Provedené práce jsou z hlediska zájmu národní památkové péče akceptovatelné,“ uvedli ve svém stanovisku v době, když billboard už několik nocí nepříjemně zářil.

Světelné znečištění se stalo v posledních letech problémem především velkých měst. Český právní řád však nijak rušení světlem neupravuje, nestanovuje žádné hodnoty, jejichž překročení by mohlo být sankcionováno. „Stavební úřad není oprávněn sám dle vlastního uvážení stanovit, kdy je světlo již obtěžující a kdy nikoli,“ říká Tegér. Možná se ale obyvatelé domů u Palackého náměstí vyspí. Odbor dopravních agend si už sjednal schůzku s provozovatelem reklamy a vlastníkem budovy a věc se bude řešit.

Jak se jí bránit?

Lidé se mohou proti světelnému znečištění bránit tak, že se obrátí na stavební úřad. Ten má za úkol povolovat takové stavby, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v právních předpisech. Tedy i takové, které nebudou obtěžovat svoje okolí nadměrným osvětlením.

  • Každý si může vyžádat informace o povolení ke konkrétnímu zdroji a zjistit, zda byla tato otázka při povolování řešena. 
  • Reklama na Palackého náměstí byla již zahrnuta v architektonickém návrhu. Stavební předpisy se jí tak netýkají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek