Dům v ulici Na Moráni 360 je reklamním nosičem už řadu let. Původní odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy reklamu totiž před lety povolil. „V tomto případě bylo umístění reklamního zařízení na fasádě povoleno v roce 1985, neboť fasáda vznikajícího domu byla již architektem koncipována tak, že v určité její části bude reklamní zařízení umístěno. Z toho důvodu se umístění této reklamy netýkají pozdější pravidla pro umisťování reklam dle stavebních předpisů,“ vysvětlil Jakub Tegér, současný právník odboru dopravních agend.
Památkářům billboard nevadí
Od roku 2011 je ale reklama nově upravena. Tvoří ji LED diodové obrazovky. Národní památkový ústav před čtyřmi lety tuto změnu označil za vyloučenou. Přesto se billboard v srpnu 2011 na náměstí rozzářil. O měsíc později se památkáři k blikající ploše vyjádřili znovu. Tentokrát jim reklama už nevadila. „Provedené práce jsou z hlediska zájmu národní památkové péče akceptovatelné,“ uvedli ve svém stanovisku v době, když billboard už několik nocí nepříjemně zářil.
Světelné znečištění se stalo v posledních letech problémem především velkých měst. Český právní řád však nijak rušení světlem neupravuje, nestanovuje žádné hodnoty, jejichž překročení by mohlo být sankcionováno. „Stavební úřad není oprávněn sám dle vlastního uvážení stanovit, kdy je světlo již obtěžující a kdy nikoli,“ říká Tegér. Možná se ale obyvatelé domů u Palackého náměstí vyspí. Odbor dopravních agend si už sjednal schůzku s provozovatelem reklamy a vlastníkem budovy a věc se bude řešit.
Jak se jí bránit?Lidé se mohou proti světelnému znečištění bránit tak, že se obrátí na stavební úřad. Ten má za úkol povolovat takové stavby, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v právních předpisech. Tedy i takové, které nebudou obtěžovat svoje okolí nadměrným osvětlením.
|