metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Dalších 10 fotografií v galerii
Světelná reklama na Palackého náměstí, na rohu ulic Gorazdova a Na Moráni. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Proti blikání není obrany. Světelná reklama na Palačáku ruší každou noc až do rána

  7:08
Na Palackého náměstí už čtvrtým rokem svítí každou noc billboard a místním už došla trpělivost. „Bydlím v Gorazdově ulici a přímo naproti našeho domu je nainstalována obří reklama, která obtěžuje obyvatele v širokém okolí. Reklama je puštěna velmi často celou noc, celé týdny bez vypnutí na nejvyšší světelnou intenzitu,“ stěžuje si Věra Lasovská.

Dům v ulici Na Moráni 360 je reklamním nosičem už řadu let. Původní odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy reklamu totiž před lety povolil. „V tomto případě bylo umístění reklamního zařízení na fasádě povoleno v roce 1985, neboť fasáda vznikajícího domu byla již architektem koncipována tak, že v určité její části bude reklamní zařízení umístěno. Z toho důvodu se umístění této reklamy netýkají pozdější pravidla pro umisťování reklam dle stavebních předpisů,“ vysvětlil Jakub Tegér, současný právník odboru dopravních agend.

Památkářům billboard nevadí

Od roku 2011 je ale reklama nově upravena. Tvoří ji LED diodové obrazovky. Národní památkový ústav před čtyřmi lety tuto změnu označil za vyloučenou. Přesto se billboard v srpnu 2011 na náměstí rozzářil. O měsíc později se památkáři k blikající ploše vyjádřili znovu. Tentokrát jim reklama už nevadila. „Provedené práce jsou z hlediska zájmu národní památkové péče akceptovatelné,“ uvedli ve svém stanovisku v době, když billboard už několik nocí nepříjemně zářil.

Světelné znečištění se stalo v posledních letech problémem především velkých měst. Český právní řád však nijak rušení světlem neupravuje, nestanovuje žádné hodnoty, jejichž překročení by mohlo být sankcionováno. „Stavební úřad není oprávněn sám dle vlastního uvážení stanovit, kdy je světlo již obtěžující a kdy nikoli,“ říká Tegér. Možná se ale obyvatelé domů u Palackého náměstí vyspí. Odbor dopravních agend si už sjednal schůzku s provozovatelem reklamy a vlastníkem budovy a věc se bude řešit.

Jak se jí bránit?

Lidé se mohou proti světelnému znečištění bránit tak, že se obrátí na stavební úřad. Ten má za úkol povolovat takové stavby, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v právních předpisech. Tedy i takové, které nebudou obtěžovat svoje okolí nadměrným osvětlením.

  • Každý si může vyžádat informace o povolení ke konkrétnímu zdroji a zjistit, zda byla tato otázka při povolování řešena. 
  • Reklama na Palackého náměstí byla již zahrnuta v architektonickém návrhu. Stavební předpisy se jí tak netýkají.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek