metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Nespavost ve hvězdné režii. Můžete vidět v Meet Factory na Smíchově

  9:14
Příběh bezejmenné ženy, která v noci propadá literatuře, můžete nově vidět v Meet Factory. Velmi netradiční inscenace je společným dílem čtyř výrazných režisérů, jejichž tvorba je se známým smíchovským prostorem již dlouhodobě spojena.

Další 3 fotografie v galerii
Meet Factory (ilustrační foto) | foto: Pavel Helge - Wikimedia Commons

Hra Nespavost

Novinku můžete vidět v Meet Factory ve dvou reprízách.

  • Dnes - v neděli 31. května od 20 hodin a v úterý 2. června až od 21 hodin.
  • Vstupné vyjde na 200 korun.
  • Hrají: Daniela Voráčková, Richard Němec, Jana Kozubková, Matěj Nechvátal, Jakub Gottwald, Vojtěch Hrabák.
  • Režie: Lucie Ferenzová, Viktorie Čermáková, Radim Špaček a Miroslav Bambušek.
  • O texty písní se postarala Bio-Masha a o hudbu Jakub Kudláč. O scénu Matěj Sýkora.

Na režii se totiž společně podíleli Lucie Ferenzová, Miroslav Bambušek, Viktorie Čermáková a Radim Špaček. První tři jmenovaní se podíleli s řadou dalších autorů také na scénáři. Každý z nich ve svém pojetím zprostředkovává jinou část tajemného světa literatury, do kterého se hlavní hrdinka propadá.

Místo spánku se na stránkách knih vydává na výlet třeba za Tolstého Annou Kareninou. Tohle noční dobrodružství však ženu stále více pohlcuje a přivádí ji až na pokraj života a smrti. Putování do duše románových hrdinů může být nebezpečnější než cesta na druhý konec světa.

„Knihu Anna Karenina mám velmi rád. Jsou v ní velké city, vášně, fatální rozhodnutí. Je mimořádně současná, snad jen s tím rozdílem, že se nám někdy zdá, že těch velkých citů nejsme už tak úplně schopni,“ říká dramaturg inscenace Matěj Samec a dodává: „To je ale přesně to, co se naše hrdinka pokusí změnit.“ Právě Samec zaštiťuje jednotnost inscenace i přes originalitu čtyř různých režisérů.

Mezi šesticí mladých herců jistě poznáte třeba Matěje Nechvátala či Jakuba Gottwalda. Hlavní roli ztvárnila velmi působivě Daniela Voráčková.

„Koncepce inscenace byla inspirovaná její osobností. Spolupracoval jsem s ní už na inscenaci Chladnější vrstvy vzduchu. Je to mimořádně zajímavá herečka a navíc hrozně ráda čte,“ nastínil Samec. Voráčková hraje hlavní hrdinku a zároveň se objeví i jako Anna Karenina.

METRO

G�V/

 

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek

Galerie i muzeum v centru Jihlavy se promění, instituce prostaví miliony

vydáno 29. května 2024  16:02

Dvě důležité kulturní instituce v Jihlavě se pustí do modernizací budov. V případě Muzea Vysočiny bude provoz během dva roky trvajících stavebních prací...  celý článek