metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Netradiční profese: Kvůli půjčovně lodiček se vrátili až z Austrálie

  6:00
Za slunečného dne se hladina Vltavy doslova hemží různými lodičkami a šlapadly. Některé jsou z půjčovny S.P.L.A.V. na Žofíně, kterou už od dob první republiky provozuje jedna rodina.
Daniel Kredba | foto: Metro.cz

Půjčovna byla původně provozována panem Vozervským, pradědečkem nynějších provozovatelů. Ten jako válečný hrdina za zásluhy dostal nabídku od Prahy k provozu trafiky nebo půjčovny. On měl ale jasno. Krátce před touto nabídkou vyhrál v tombole na plese na Žofíně lodičku.

Vrátili se na stejné místo

Rodina  jí úspěšně provozovala až roku 1950. Pak se pokusili přejít přes Československé hranice, ovšem celou skupinu udal převaděč, a rodiče byli uvězněni. Až v roce 1968 se vyskytla šance na emigraci do Austrálie. „Můj manžel, se kterým jsem se seznámila až v Austrálii říká - co nejdále do Moskvy,“ říká Ludmila Halamová, která se pak těsně po revoluci se svým mužem z opačné strany zeměkoule vrátila. Tehdy požádali úřady o opětovné otevření půjčovny na tom samém místě.

Svou živnost pak paní Halamová se svým mužem předala svým dětem, kteří jsou třetí, vlastně čtvrtou generací tohoto podniku. „Chcete historky? Tak to je klasika - korpulentní dáma vstane ze šlapadla moc rychle a pán, co jí doprovázel, který už v daný okamžik už stál, hodil záda do Vltavy,“ říká zeť paní Halamové Daniel Kredba, který se svou manželkou nyní půjčovnu provozuje. 

Nouze o romantický dvojice není

Nejčastějšími zákazníky půjčovny jsou podle něj nyní cizinci, pak mimopražské rodinky, ale nouze prý není ani o romantický dvojice. „Hledají na řece klid,  jsou nadšení z toho klidu. Praha je hlučná, plno turistů, smrad z aut, ale na řece to je úplně jiné,“ vysvětluje Kredba.

Řeku si oblíbili i mladí, hitem mezi mládeží je v létě po probdělé noci relaxovat na řece. Na řeku by podle něj měli vyrazit hlavně Pražané. „Ať si to Pražáci taky zkusí vyrazil na řeku, ať objeví svoje město jinak,“ uzavírá Kretba.

Autoři: Marek Peška Metro.cz, Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek