metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Netradiční profese: Kvůli půjčovně lodiček se vrátili až z Austrálie

  6:00
Za slunečného dne se hladina Vltavy doslova hemží různými lodičkami a šlapadly. Některé jsou z půjčovny S.P.L.A.V. na Žofíně, kterou už od dob první republiky provozuje jedna rodina.
Daniel Kredba | foto: Metro.cz

Půjčovna byla původně provozována panem Vozervským, pradědečkem nynějších provozovatelů. Ten jako válečný hrdina za zásluhy dostal nabídku od Prahy k provozu trafiky nebo půjčovny. On měl ale jasno. Krátce před touto nabídkou vyhrál v tombole na plese na Žofíně lodičku.

Vrátili se na stejné místo

Rodina  jí úspěšně provozovala až roku 1950. Pak se pokusili přejít přes Československé hranice, ovšem celou skupinu udal převaděč, a rodiče byli uvězněni. Až v roce 1968 se vyskytla šance na emigraci do Austrálie. „Můj manžel, se kterým jsem se seznámila až v Austrálii říká - co nejdále do Moskvy,“ říká Ludmila Halamová, která se pak těsně po revoluci se svým mužem z opačné strany zeměkoule vrátila. Tehdy požádali úřady o opětovné otevření půjčovny na tom samém místě.

Svou živnost pak paní Halamová se svým mužem předala svým dětem, kteří jsou třetí, vlastně čtvrtou generací tohoto podniku. „Chcete historky? Tak to je klasika - korpulentní dáma vstane ze šlapadla moc rychle a pán, co jí doprovázel, který už v daný okamžik už stál, hodil záda do Vltavy,“ říká zeť paní Halamové Daniel Kredba, který se svou manželkou nyní půjčovnu provozuje. 

Nouze o romantický dvojice není

Nejčastějšími zákazníky půjčovny jsou podle něj nyní cizinci, pak mimopražské rodinky, ale nouze prý není ani o romantický dvojice. „Hledají na řece klid,  jsou nadšení z toho klidu. Praha je hlučná, plno turistů, smrad z aut, ale na řece to je úplně jiné,“ vysvětluje Kredba.

Řeku si oblíbili i mladí, hitem mezi mládeží je v létě po probdělé noci relaxovat na řece. Na řeku by podle něj měli vyrazit hlavně Pražané. „Ať si to Pražáci taky zkusí vyrazil na řeku, ať objeví svoje město jinak,“ uzavírá Kretba.

Autoři: Marek Peška Metro.cz, Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek