metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Nevěříte doktorovi v léčbě? Zajděte se poradit s jiným

  8:00
Pacient má nově ze zákona právo na názor dalšího lékaře. Pokud se vám nezdá diagnóza, kterou váš doktor určit, požádejte ho o výsledky testů a zajděte za jiným odborníkem. S výběrem vám pomůže zdravotní pojišťovna.
Pochybujete o diagnóze? Zajděte si pro radu jinam. | foto: Profimedia.cz

Váš lékař tvrdí, že jste zdraví jako řípa, vy si však myslíte opak. Nově máte v takovém případě možnost se o svém zdravotním stavu poradit s jiným odborníkem. "Nebojte se, že se na vás někdo bude dívat skrz prsty. Nyní máte ze zákona na konzultaci s jiným lékařem čili na druhý názor právo," říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Pojišťovna vám lékaře dohodí

V případě, že se rozhodnete jít na konzultaci za jiným lékařem, musíte si sebou vzít minimálně výsledky svých posledních testů. Lepší však je si přinést kopii celé zdravotní dokumentace. Ta nově u vašeho druhého lékaře zůstává.

Pokud nevíte, za kým na konzultaci jít, poraďte se buď přímo s vaším doktorem či požádejte pobočku své zdravotní pojišťovny. Ta by vám měla doporučit některého ze svých smluvních partnerů, který bude ochoten vás přijmout.

Lékaři konzultaci doporučují

Přestože o možnosti konzultace zatím většina pacientů neví, někteří lékaři jim ji sami doporučují. "Pokud mám pocit, že má pacient nějaké pochybnosti, pošlu ho na konzultaci k nějakému odborníkovi sama,“ říká praktická lékařka z Centra individuální péče Kateřina Písecká.

Přestože se jedná o legislativní novinku, někteří pacienti se radili s jinými lékaři již dříve. Doposud však nikdo nebyl schopen zjistit, kolik lékařů pacient navštívil. Navíc docházelo k odčerpávání finančních prostředků ze systému, které pak chyběly pro opravdu nemocné pacienty. Problém nastával také ve chvíli, kdy doktoři určili různé diagnózy. Nyní díky společné dokumentaci a záznamech o pacientovi se podle lékařů situace zlepší.

Kvůli drobnostem se neraďte

  • Ministerstvo zdravotnictví na pacienty apeluje, aby konzultaci využívali spíše při vážnějších diagnózách.
  • Pokud jde například o potvrzení o angíně, nemá cenu běhat za jiným lékařem pro souhlasné stanovisko.
  • Ve chvíli, kdy jdete za druhým lékařem na konzultaci, nemusíte již ve většině případech podstupovat další testy.
  • Některým vyšetřením však nemusí lékař věřit a může vás prohlédnout ještě jednou. 
  • K přezkoumání může dojít například u výsledků ultrazvuku, které závisí na kvalitě lékaře.
Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek