metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Nevěříte doktorovi v léčbě? Zajděte se poradit s jiným

  8:00
Pacient má nově ze zákona právo na názor dalšího lékaře. Pokud se vám nezdá diagnóza, kterou váš doktor určit, požádejte ho o výsledky testů a zajděte za jiným odborníkem. S výběrem vám pomůže zdravotní pojišťovna.
Pochybujete o diagnóze? Zajděte si pro radu jinam. | foto: Profimedia.cz

Váš lékař tvrdí, že jste zdraví jako řípa, vy si však myslíte opak. Nově máte v takovém případě možnost se o svém zdravotním stavu poradit s jiným odborníkem. "Nebojte se, že se na vás někdo bude dívat skrz prsty. Nyní máte ze zákona na konzultaci s jiným lékařem čili na druhý názor právo," říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Pojišťovna vám lékaře dohodí

V případě, že se rozhodnete jít na konzultaci za jiným lékařem, musíte si sebou vzít minimálně výsledky svých posledních testů. Lepší však je si přinést kopii celé zdravotní dokumentace. Ta nově u vašeho druhého lékaře zůstává.

Pokud nevíte, za kým na konzultaci jít, poraďte se buď přímo s vaším doktorem či požádejte pobočku své zdravotní pojišťovny. Ta by vám měla doporučit některého ze svých smluvních partnerů, který bude ochoten vás přijmout.

Lékaři konzultaci doporučují

Přestože o možnosti konzultace zatím většina pacientů neví, někteří lékaři jim ji sami doporučují. "Pokud mám pocit, že má pacient nějaké pochybnosti, pošlu ho na konzultaci k nějakému odborníkovi sama,“ říká praktická lékařka z Centra individuální péče Kateřina Písecká.

Přestože se jedná o legislativní novinku, někteří pacienti se radili s jinými lékaři již dříve. Doposud však nikdo nebyl schopen zjistit, kolik lékařů pacient navštívil. Navíc docházelo k odčerpávání finančních prostředků ze systému, které pak chyběly pro opravdu nemocné pacienty. Problém nastával také ve chvíli, kdy doktoři určili různé diagnózy. Nyní díky společné dokumentaci a záznamech o pacientovi se podle lékařů situace zlepší.

Kvůli drobnostem se neraďte

  • Ministerstvo zdravotnictví na pacienty apeluje, aby konzultaci využívali spíše při vážnějších diagnózách.
  • Pokud jde například o potvrzení o angíně, nemá cenu běhat za jiným lékařem pro souhlasné stanovisko.
  • Ve chvíli, kdy jdete za druhým lékařem na konzultaci, nemusíte již ve většině případech podstupovat další testy.
  • Některým vyšetřením však nemusí lékař věřit a může vás prohlédnout ještě jednou. 
  • K přezkoumání může dojít například u výsledků ultrazvuku, které závisí na kvalitě lékaře.
Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek