metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Rozhovor: Podzim není pro astmatiky ideální období, říká doktor

  8:30
Astmatiky v těchto dnech trápí problémy s dechem. Podle lékaře se na podzim jedná o běžný jev. Může za to především suchý studený vzduch.
Doktor Zdeněk Vilikus | foto: VFN

Chladné počasí nesvědčí astmatikům. "Zhruba patnáct procent pacientů, kteří jsou náchylní na změny počasí, mohou potvrdit, že jsou příznaky astmatu na podzim a v zimě horší než v letních měsících. Hlavním důvodem je suchý studený vzduch, který přecitlivělý dýchací systém dráždí," vysvětluje přednosta ústavu tělovýchovného lékařství Zdeněk Vilikus z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na co si mají na podzim astmatici dávat pozor?
Problémem ve studeném počasí jsou infekce dýchacího ústrojí, které mohou představovat pro astmatiky velké riziko. Již lehká infekce může po několika hodinách vést k astmatické krizi.

 Dá se určit, kdo je na astma citlivější? Ženy, nebo muži?
V dětství je astma nejčastějším chronickým onemocněním. Trpí jím zhruba deset procent dětí, a to většinou chlapců. Tento rozdíl se postupně obrací a v dospělosti již mezi nemocnými značně převažují ženy. Čím později se astmatické projevy objeví, tím je pravděpodobnější, že jsou z určité části způsobeny specifickou alergickou reakcí.

Jak na podzim poznám, že mám astma, a ne jen obyčejný kašel?
Osoby trpící astmatem může trápit dušnost, dýchání může být provázeno sípotem nebo chrčením. U některých pacientů se jako první projev astmatu objeví kašel, někdy provázený svíráním na hrudníku. Nejprve je dušnost jen námahová, mohou se však vyvinout i záchvaty klidové dušnosti, kdy se pacientovi hůře vydechuje, než nadechuje.

Jak zjistíte, že někdo trpí astmatem?
U každého pacienta či sportovce, který navštíví individuální péči při Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, provedeme na základě preventivního programu funkční vyšetření plic a dýchacích cest, tím zjistíme kapacitu plic a také, jak rychle je pacient schopen vzduch z plic vydechnout. Trvá-li výdech déle a jsou-li průtoky malé, znamená to vážné podezření na astma.

Autor: Adam Váchal Metro.cz
Témata: Astma, Lékař, zdraví, zima

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek