metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Nezastavujeme, máme zpoždění. Všechny zastávky by mohly být na znamení

  14:59
Šetří čas i peníze. Zastávek na znamení v posledních letech výrazně přibylo. Navíc již nejsou pouze doménou autobusů. "V současné době fungují čtyři zastávky na znamení pro tramvaje. Nově od neděle 2. března budou na znamení také další zastávky," vysvětluje mluvčí společnosti Ropid Filip Drápal.
Autobus (ilustrační snímek) | foto: Josef Sklenička

Tlačítko budou muset cestující nově stisknout, pokud budou chtít vystoupit z tramvaje v zastávkách Depo Hostivař, Malešická továrna a Na Homoli. "Zároveň zavádíme druhou zastávku Vozovna Kobylisy, která bude také na znamení," dodává Drápal.

Ušetří se na benzínu i na mzdách řidičů

Zastávek na signál bude nadále přibývat. "Byli bychom rádi, kdyby do budoucna byly všechny autobusové zastávky pouze na znamení," říká Drápal s tím, že jako vzor slouží řada evropských měst, ve kterých se model již osvědčil.

 V současné době je v hlavním městě zhruba 1200 autobusových zastávek, přibližně polovina je na znamení. Kdy budou řidiči stavět i v druhé polovině pouze na signál, zatím není jasné. Změnu musí totiž schválit vedení města. To se však do ní nyní před podzimními komunálními volbami nepustí. Muselo by totiž nejdříve připravit informační kampaň pro cestující. Technicky je dopravní podnik na změnu připraven. "Na průměrné autobusové lince lze v pracovní den ušetřit 0,5 procenta a v mimopracovních dnech až 2 procenta nákladů na naftu a mzdy řidičů," říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková s tím, že několik významných zastávek, které slouží jako významné přestupní body, by se zastávky na znamení proměnit nemusely. 

Mávat nemusíte

  • Do konce letošního roku se podle Ropidu nepodaří změnu systému, kdy by všechny autobusové zastávky byly na znamení, provést. Jedním z hlavních důvodů jsou podzimní komunální volby.
  • Ropid nyní vytipovává další tramvajové zastávky, které budou do budoucna na znamení.
  • Vybírá je na základě podnětů řidičů, cestujících a přepravních průzkumů.
  • Cestující, který chce, aby mu řidič autobusu či tramvaje na zastávce na znamení zastavil, musí stát viditelně na zastávce. Nemusí na autobus mávat, jako tomu bylo dříve. Pokud v autobuse jede, musí stisknout tlačítko.
Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek