metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Nové dopravní značky? Ne, tyhle cedule si vyrábí lidé sami

  8:00
Řidiči občas nestačí koukat, na co je u silnice upozorňují dopravní značky. Některé dokonce ani nejsou určené pro ně, ale například pro sáňkaře.
Originální značka. | foto: Petr Navrátil

To, že trojúhelníková dopravní značka s obrázkem krávy upozorňuje na pasoucí se koně, je normální a nemělo by to překvapit žádného řidiče. Když je ale na stejné značce vyobrazen opilý člověk sláhví v ruce, něco není opravdu v pořádku. Pokud si myslíte, že taková značka neexistuje, jste na omylu. Ještě nedávno visela v obci Obděnice na Příbramsku před místní hospodou, kde měla chránit opilce.

Na kance s pořádným nárazníkem

Zvláštní dopravní značka se minulý týden objevila také v Třebihošti (na obrázku). "Pevnostní nárazník doporučen“ píše se na doplňující tabulce pod značkou s černým obrázkem kance. "Co se týká dodatkové tabulky, na ní dle vyhlášky může být napsáno prakticky cokoli smysluplného. Nicméně zrovna u tohoto případu jsme přesvědčeni, ženejde o žádné oficiální značení, ale o svérázný produkt živelné lidské tvořivosti,“ říká Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Na místním úřadě neměl minulý týden v pátek o značce potuchy. „Neviděla jsem jí. Ale divočáků tady máme dost, dávalo by to smysl,“ řekla Metru místostarostka Třebihoště Jana Hlavatá.

Pozor na zvedací most

Že nejde o práci silničářů pak prozradil jeden z místních. "Značku nechal udělat jeden známý kvůli divočákům,“ potvrdil Eduard Soukup z Třebihoště.

A kdo by si snad myslel, že podivnější dopravní značky snad už ani nemůžou existovat, ten by se byl mýlil.  V Březnici na Příbramsku si například místní nechali vyrobit speciální značku. Ta však překvapivě není určena řidičům aut, ale sáňkařům, kterým zakazuje sjíždět kopec končící přímo na silnici. Ve Vraném nad Vltavou se zase lidé jednu dobu podivovali značce upozorňující na zvedací most.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek