metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Nové hlasování se nekoná. Soud zamítl žalobu na volby v Praze 8, 10, 12, 14 i 15

  11:22aktualizováno  18:52
Pražský městský soud se dnes opět zabýval žalobami na neplatnost voleb. Neshledal ale tak výrazná pochybení, aby v Praze 8, 10, 14 a 15 nechal hlasování opakovat.
Volby (ilustrační foto) | foto: Praha 3

Praha 8 Počet neplatných hlasů byl příliš vysoký

Soud dnes zamítl žalobu na neplatnost voleb v Praze 8. Na soud se obrátil předseda strany Patrioti - Volba pro Prahu 8 Jiří Vítek, který si stěžoval na podezřele vysoký počet neplatných hlasů v některých okrscích. V žalobě si stěžoval, že v celkem 13 okrscích v Praze 8 bylo napočítáno více než deset procent neplatných hlasů a v okrsku 8060 skoro 32 procent neplatných hlasů, což je podle jeho názoru velmi nestandardní. Po soudu proto chtěl, aby nařídil přepočítat hlasy. Ten to však odmítl.

Praha 10 K prokázání podvodu chyběly důkazy

Ani druhá z dvojice žalob na volby v Praze 10 neprošla, nově zvolení zastupitelé se mohou sejít na ustavujícím jednání. Zástupcům hnutí Desítka pro domácí, které se do zastupitelstva městské části nedostalo, se nepodařilo prokázat manipulaci s lístky. Desítce pro domácí chybělo k zisku zastupitelského mandátu 0,04 procenta voličských hlasů. Navrhovatel uvedl, že má k dispozici stížnost podepsanou dvěma členy komise z okrsku číslo 10077, podle níž měla jedna z voliček - seniorka již předem vyplněný volební lístek. Soud ale předložené důkazy nepovažoval za dostatečné.

Praha 12 Sčítání objevilo chyby o desítky hlasů

Soud zamítl obě žaloby na volby v Praze 12, přestože po přepočítání hlasů v devíti okrscích objevil chyby. Někde bylo špatně započteno i kolem 50 hlasů, výsledek voleb by to ale podle soudu stejně neovlivnilo. Volby v Praze 12 vyhrálo hnutí ANO, před Změnou pro Prahu 12. Obě uskupení vytvořila koalici s ČSSD, kdy zástupce Změny bude starostou první dva roky, zástupce ANO druhé dva. Soud překontroloval hlasování v devíti okrscích, kde navrhovatel hlasování zpochybnil. V několika případech našel rozdíl oproti zápisu z výsledku voleb i o řádově desítky hlasů. Celkové výsledky voleb do městské částí by se změnily nejvýše o tři setiny procenta u Strany zelených.

Praha 14 ANO se divilo, že v jednom z okrsků získalo jen 4 procenta

Soud zamítl obě žaloby ANO na volby v Praze 14, jednu podalo hnutí, druhou jeho kandidátka. Podle obou byly příliš velké rozdíly ve výsledku ANO ve stejném okrsku ve volbách do městské části a hlavního města. Namítaly také velký počet neplatných hlasovacích lístků v některých okrscích. Hnutí ANO volby v městské části napadlo z pozice vítěze - získalo devět z 31 mandátů. ANO argumentuje také tím, že jeho výsledky v sedmi okrscích se velmi výrazně liší od okrsků ostatních, srovnáním s výsledky s volbami do zastupitelstva hlavního města nebo výsledkem svého kandidáta na posledním místě kandidátní listiny, který v jednom okrsku nezískal žádný hlas, což jim připadá nepravděpodobné.

Praha 15 Koalice vznikla už před rozhodnutím soudu

Pouhý den po ustavujícím zastupitelstvu Městský soud v Praze zamítl žalobu hnutí Pro Prahu na volby v Praze 15. Část zastupitelů chtěla kvůli riziku zneplatnění voleb jednání posunout až po rozhodnutí soudu. Volby v Praze 15 vyhrálo hnutí ANO, které získalo i post starosty. Městskou část vede v koalici s hnutím Patnáctka náš domov a ČSSD. Hnutí Pro Prahu argumentovalo vlastní analýzou volebních výsledků, ve které vytvořil skupiny okrsků, které tvořily „jako celek území s relativně homogenní socio-demografickou strukturou, kde lze očekávat srovnatelné rozložení hlasů mezi jednotlivé strany“. Výsledky tomu ale neodpovídaly a podle soudu nemůže být takové obecné tvrzení důvodem k opakování voleb.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

„Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů,“ říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek

Panoramatický výhled, kolonáda i výroba skla. Co zažít v Karlových Varech?

vydáno 27. května 2024  16:00

Historické lázeňské budovy, přilehlé kolonády, hotely, vyhlídky, kostely. O čem jiném by měla být řeč než o Karlových Varech. Ty vás uchvátí především...  celý článek

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek