metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Nové stavební předpisy jsou potřebné, shodují se developeři

  14:40
Největší developeři, kteří v Praze staví byty, vítají vypracování a schválení nových Pražských stavebních předpisů (PSP). Jejich zrušení by prý bylo špatným krokem a město vrátilo o roky zpátky. Vyplývá to z odpovědí představitelů největších developerských společností, které dnes oslovila agentura ČTK.
Dělník (ilustrační foto) | foto: SXC

Majitel a předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský nové předpisy považuje za malou revoluci. „Z našeho pohledu a především z urbanistického hlediska se jedná o malou revoluci a koncepční směřování územního rozvoje obdobně, jako je tomu u západoevropských metropolí. Nové PSP poskytují právní rámec pro zpomalení plošného růstu pražské aglomerace směrem do polí a naopak nahrávají jejímu městotvornému rozvoji a vytváření komplexních urbanistických celků,“ prohlásil Kunovský.

Nebude se stavět v polích, ale uvnitř města

Pochvaluje si například zmírnění některých parametrů důležitých pro kolaudaci bytů, které prý dosud byly jedny z nejpřísnějších v Evropě. „Mám na mysli například definice odstupových vzdáleností, míry denního osvětlení, zrušení požadavku na oslunění a podobně. Zároveň nové PSP eliminují některé anachronismy, jako je požadavek na přímé osvětlení schodiště, který v době výtahů postrádá svůj smysl, a výrazně zpřehledňují a zjednodušují technický standard nových nemovitostí,“ vyjmenoval některé pozitivní změny šéf Central Group.

Podobný názor má i generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková. „Pozitivně vnímáme například změkčení požadavku na povinné oslunění vnitřních prostor, neboť severně orientovaný byt doposud nebylo možné kolaudovat jako bytovou jednotku, ale pouze jako ateliér, v němž nemohl mít jeho majitel zapsané trvalé bydliště. Ostatním západoevropským metropolím bychom se také přiblížili omezením rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňováním zástavby proluk a nevyužívaných území v centru, kde je již vybudovaná kompletní infrastruktura,“ myslí si Ptáčková, která jako problematické vnímá odkazování předpisů na nový metropolitní plán. „Ten doposud není a zatím ani není v dohlednu,“ podotkl Ptáčková.

Omezení parkovacích míst na okraji Prahy je špatné

Generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec na nových stavebních předpisech nejvíce oceňuje to, že omezují některé nesmyslné regulace. „Zároveň ale i nové, podle mého názoru nevhodné, regulace zavádí. Konkrétně například v některých zónách, přičemž do těchto zón patří i okrajové části Prahy, omezuje maximální počet nadzemních parkovacích míst, což je špatně,“ tvrdí Korec.

Nejvíce však kritizuje to, že předpisy protlačilo končící vedení pražského magistrátu, aniž by se s nimi dohodlo s opozicí. „Fakt, že o nových Pražských stavebních předpisech nebylo dosaženo dohody mezi všemi politickými stranami v rámci Prahy a ani s ministerstvem pro místní rozvoj považuji za jejich největší negativum,“ zkritizoval přijetí zásadní stavební normy šéf Ekospolu. Všichni oslovení developeři se nicméně shodují v tom, že zrušení předpisů a jejich výrazné přepracování by bylo chybou a hlavní město by to vrátilo o mnoho let zpátky. První výsledky prý budou vidět až za několik let.

Předpisy zakazují billboardy

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Určují podmínky, za kterých se může v hlavním městě stavět. Pražští radní ho schválili letos v červenci, platit začal od 1. října. Před volbami se kolem předpisů strhla velké debaty. Proti předpisům, které mimo jiné regulují reklamu ve městě, se postavila firma BigBoard. Naopak architekti přijetí předpisů přivítali.

Podle předpisů nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Kromě regulace reklamy nad šest metrů čtverečních předpisy nastavují pravidla výšky budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňují zástavbu proluk a nevyužívaných území.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek