Squatteři a jejich sympatizanti se sešli před domem na Pohořelci, který loni v srpnu obsadili, aby upozornili na jeho osud. Kolemjdoucím, které zajímal důvod jejich shromáždění, i dnes vysvětlovali, že zchátralá budova patří miliardáři Radovanu Vítkovi a má v ní sídlo více než stovka firem.
Squatteři půjdou k soudu
Setkání svolala squatterská iniciativa Obsaď a žij. "Mimo jiné chceme upozornit na zvýšené represe vůči squatterům a s nimi související soudní tahanice," řekl na místě jeden z pořadatelů happeningu, který se představil přezdívkou Ivošek. Připomněl, že 10. dubna se uskuteční soud s aktivisty obviněnými v souvislosti se squatem v Neklanově ulici. O týden později se má konat přestupkové řízení se squattery zadrženými právě v domě na Pohořelci.
Z Pohořelce se průvod squatterů vydal přes Nerudovu ulici, Malostranské náměstí a Malostranskou na náměstí Jana Palacha. V zástupu plném mladých lidí byly i maminky s malými dětmi. Účastníky akce také doprovázelo velké množství psů. V čele průvodu kráčeli bubeníci ve škraboškách, část demonstrantů pískala na píšťalky. Další protestující nesli domečky vyrobené z kartonů nebo transparenty "Opuštěné domy? My víme, co s nimi" či "Každý má právo na svůj domeček".
Domy a nájemníci bohaté spekulanty nezajímají
Přihlížejícím zájemcům, které přilákal hluk, rozdávali účastníci akce letáky o squattingu. "Squat není zločin, je to způsob, jak dát najevo, že bohatí spekulanti si s městem zkrátka nemohou dělat, cokoli se jim jako soukromým vlastníkům chce," stálo v letácích kromě jiného.
Iniciativa Obsaď a žij kritizuje, že spekulanti s nemovitostmi mají často sídla v daňových rájích, zbavují se běžných nájemníků a nechávají své prázdné domy dlouhodobě chátrat, aby je nakonec zbourali nebo přestavěli na luxusní hotely či kanceláře. Akce byla předem nahlášena, policie s ní proto počítala. Kvůli průvodu musela hned na několika místech odklánět dopravu. Řidiče v metropoli tak po uzavírkách kvůli dnešnímu půlmaratonu potkaly i další komplikace.