metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena
Demonstrace proti vybydlování domů a na podporu squattingu. | foto: ČTK

Obsaď a žij! Squatteři demonstrovali za využívání opuštěných budov

  19:11
Centrem Prahy prošel dnes odpoledne dvousethlavý průvod příznivců squattingu. Cílem hlučného karnevalového happeningu bylo poukázat na problém opuštěných budov v hlavním městě a demonstrovat za podporu jejich využívání. Akce, na kterou dohlížely desítky policistů, se obešla bez konfliktů.

Squatteři a jejich sympatizanti se sešli před domem na Pohořelci, který loni v srpnu obsadili, aby upozornili na jeho osud. Kolemjdoucím, které zajímal důvod jejich shromáždění, i dnes vysvětlovali, že zchátralá budova patří miliardáři Radovanu Vítkovi a má v ní sídlo více než stovka firem.

Squatteři půjdou k soudu

Setkání svolala squatterská iniciativa Obsaď a žij. "Mimo jiné chceme upozornit na zvýšené represe vůči squatterům a s nimi související soudní tahanice," řekl na místě jeden z pořadatelů happeningu, který se představil přezdívkou Ivošek. Připomněl, že 10. dubna se uskuteční soud s aktivisty obviněnými v souvislosti se squatem v Neklanově ulici. O týden později se má konat přestupkové řízení se squattery zadrženými právě v domě na Pohořelci.

Z Pohořelce se průvod squatterů vydal přes Nerudovu ulici, Malostranské náměstí a Malostranskou na náměstí Jana Palacha. V zástupu plném mladých lidí byly i maminky s malými dětmi. Účastníky akce také doprovázelo velké množství psů. V čele průvodu kráčeli bubeníci ve škraboškách, část demonstrantů pískala na píšťalky. Další protestující nesli domečky vyrobené z kartonů nebo transparenty "Opuštěné domy? My víme, co s nimi" či "Každý má právo na svůj domeček".

Domy a nájemníci bohaté spekulanty nezajímají

Přihlížejícím zájemcům, které přilákal hluk, rozdávali účastníci akce letáky o squattingu. "Squat není zločin, je to způsob, jak dát najevo, že bohatí spekulanti si s městem zkrátka nemohou dělat, cokoli se jim jako soukromým vlastníkům chce," stálo v letácích kromě jiného.

Iniciativa Obsaď a žij kritizuje, že spekulanti s nemovitostmi mají často sídla v daňových rájích, zbavují se běžných nájemníků a nechávají své prázdné domy dlouhodobě chátrat, aby je nakonec zbourali nebo přestavěli na luxusní hotely či kanceláře. Akce byla předem nahlášena, policie s ní proto počítala. Kvůli průvodu musela hned na několika místech odklánět dopravu. Řidiče v metropoli tak po uzavírkách kvůli dnešnímu půlmaratonu potkaly i další komplikace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek

Radním došla trpělivost. Hradec Králové nastavil přísná pravidla pro sdílené koloběžky

vydáno 14. dubna 2024  7:00

Automobil to neměl ve svých začátcích snadné. Musel před ním například běžet člověk s červeným praporkem, aby varoval ostatní. Města se potýkají nejen s...  celý článek