metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Odloženo na neurčito, zrušeno. Tak dopadají smělé plány Prahy

  7:00
V Malešicích se prohánějí sporťáky, na Letnou se chodíme koukat na žraloky a Staroměstská radnice je po dlouhých desetiletích zase komplet. Utopických projektů vzniklo v hlavách pražských primátorů, radních nebo různých developerů už spousta. Pojďme se podívat jak se to s nimi má ve skutečnosti.
Blob slavného architekta Jana Kaplického.

Blob slavného architekta Jana Kaplického. | foto: Metro.cz

Blob na Letné – mrtvý projekt
Soutěž na novou Národní knihovnu na Letenské pláni vypsalo město v roce 2006 a vítězným projektem se stala chobotnice architekta Jana Kaplického. Futuristický design měl své příznivce, ale také mnohé odpůrce. Podle bývalého primátora Bohuslava Svobody nebyla Letná pro blob vhodným místem.

Centrální park Pankrác

Z Podolského nábřeží do Pankráce lanovkou – mrtvý projekt                   "Není to taková utopie. Náklady na podobnou lanovku se podle našeho průzkumu pohybují kolem dvaceti milionů," říkal v roce 2007, když představoval model nového Pankráce, tehdejší starosta čtyřky Pavel Horálek. Čtvrť se měla změnit do pěti let a vedle lanovky měla na Pankráci také vzniknout bruslařská dráha či amfiteátr letního divadlo. Máme rok 2013, a ono nic.

Stanice metra Nové Dvory

Metro D – u ledu
"Metro D bude záležet na financování. Bez pomoci zdrojů z Evropské unie si dnes nedovedu představit realizaci," sdělil na dotaz deníku Metro radní Pavel Richter. Déčkem z Pankráce do Písnice jsme se přitom podle návrhu z roku 1987měli vozit už před devíti lety.

Staroměstskou radnici zdobí orloj.

Dostavba Staroměstské radnice – mrtvý projekt
Východní a severní křídlo proti Týnskému chrámu v roce 1945 zdemolovali nacisté, poškozena byla i věž s orlojem a kaplí. Ke 30. výročí osvobození byla pobořená část radnice opravena. Později Praha několikrát vypsala soutěže na dostavbu zničené části, ta se však nikdy neuskutečnila. Myšlenku dostavby oživil exprimátor Pavel Bém, jenže jak už to tak bývá – skutek utek.

Prokopské údolí

Lanovka přes Prokopák – mrtvý projekt
Půlmiliardová vize lanovky měla spojit Nové Butovice s novým parkem Barrandovem, cesta přes Prokopské údolí a Dalejské údolí by se tak zkrátila z patnácti na pět minut. Podle kanceláře architekta Prahy 5 ale bylo pořizování změny územního plánu, která lanovku obsahovala, ukončeno. "Městská část připravuje podání nového podnětu na změnu územního plánu pro vznik parku na Barrandově a zváží, zda bude obsahovat i návrh trasy lanovky," uvedl mluvčí radnice Luděk Sefzig.

Takhle by měla vypadat opravená Šlechtova restaurace.

Opravená Šlechtova restaurace – u ledu
Plány na opravu Šlechtovky se už v minulosti několikrát odsunuly. "Obávám se, že hned tak to nebude," řekl teď deníku Metro radní Václav Novotný. Město se totiž snaží vyvléct z tendru, který s částkou 250 milionů vyhrál Metrostav. "Jsem k té částce velmi rezervovaný. Výběrové řízené proběhlo, máme vyhlásit vítěze, ale nevíme, jak se z toho vymotat.," říká radní, podle kterého je projekt příliš nabubřelý.

Clam-Gallasův palác.

Oprava Clam-Gallasova paláce – u ledu
Také tento projekt opravy barokního paláce je podle radního Novotného zbytečně předimenzovaný a drahý. Opravený palác měl sloužit jako kulturní a společenské centrum, vítěze tendru ale Praha dosud nepotvrdila. I zde město přemýšlí, jak se z toho vyvléct.

Plán na změnu Průmyslového paláce

Rekonstrukce Průmyslového paláce – u ledu
Naopak "vymotání se" z projektu na rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce vypadá podle Novotného slibně. Smlouva na zhotovení projektové dokumentace za asi 200 milionů se společností Cigler Marani Architects, by prý mohla skončit dohodou. Rekonstrukce samotná by pak vyšla na astronomické tři miliardy. "Vyhlásíme novou soutěž s realistickým zadáním," říká radní Novotný.

Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek