metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Další 2 fotografie v galerii
Eliška Kaplická představuje model knihovny svého zemřelého manžela Jana Kaplického. | foto: Metro.cz

Kaplického blob postavil podle originálních plánů za pět set hodin

  7:55
Stavitel na model, který představuje budovu Národní knihovny na Letné, spotřeboval dvě stě tisíc kostek a­ práce mu trvala 500 hodin.

Na výstavbu známé chobotnice dohlížela osobně architektova manželka Eliška Kaplická. Stavba z kostiček Lega váží 240 kilogramů. Vyrostla do úctyhodné výšky dvou metrů a ­rozměrů 240 x 160 centimetrů.

„Mnoho let uplynulo a ­skutečná knihovna nestojí, ale lidská kreativita nemá hranic. V­ Brně mají zastávku MHD a­ Praha má model z kostek,“ řekla Eliška Kaplická. Ta nemá problém, dát souhlas s použitím plánů k­rozumným projektům.

Model knihovny z kostek Lega byl vytvořen ve spolupráci s ­architekty Kaplického kanceláře Future Systems, aby vše přesně odpovídalo původnímu návrhu knihovny.

„Je v ­původních barvách, zlatá knihovna pro zlatou Prahu,“ uvedla Kaplická. Model byl postaven z ­200 tisíc kostek a jen pro srovnání – největší běžně prodávané modely mají zhruba tři tisíce kostek. Jeho staviteli, který se skrývá pod přezdívkou Eduard, trvalo vytvoření modelu pro Sport Arenu Amenity Resortu Lipno 500 hodin práce.

„Bez přesné dokumentace by to nešlo, měl jsem vypracované podrobné řezy knihovnou a ­umístění každé kostičky jsem kontroloval na plánu,“ tvrdí Eduard. Jedna strana modelu je otevřená a­ je vidět na skutečně jezdící výtahy.

Model byl včera představen v Průmyslovém paláci, k vidění bude od 30. května na Lipně.

Komentáře

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek