metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Kaplického blob postavil podle originálních plánů za pět set hodin

  7:55
Stavitel na model, který představuje budovu Národní knihovny na Letné, spotřeboval dvě stě tisíc kostek a­ práce mu trvala 500 hodin.

Další 2 fotografie v galerii
Eliška Kaplická představuje model knihovny svého zemřelého manžela Jana Kaplického. | foto: Metro.cz

Na výstavbu známé chobotnice dohlížela osobně architektova manželka Eliška Kaplická. Stavba z kostiček Lega váží 240 kilogramů. Vyrostla do úctyhodné výšky dvou metrů a ­rozměrů 240 x 160 centimetrů.

„Mnoho let uplynulo a ­skutečná knihovna nestojí, ale lidská kreativita nemá hranic. V­ Brně mají zastávku MHD a­ Praha má model z kostek,“ řekla Eliška Kaplická. Ta nemá problém, dát souhlas s použitím plánů k­rozumným projektům.

Model knihovny z kostek Lega byl vytvořen ve spolupráci s ­architekty Kaplického kanceláře Future Systems, aby vše přesně odpovídalo původnímu návrhu knihovny.

„Je v ­původních barvách, zlatá knihovna pro zlatou Prahu,“ uvedla Kaplická. Model byl postaven z ­200 tisíc kostek a jen pro srovnání – největší běžně prodávané modely mají zhruba tři tisíce kostek. Jeho staviteli, který se skrývá pod přezdívkou Eduard, trvalo vytvoření modelu pro Sport Arenu Amenity Resortu Lipno 500 hodin práce.

„Bez přesné dokumentace by to nešlo, měl jsem vypracované podrobné řezy knihovnou a ­umístění každé kostičky jsem kontroloval na plánu,“ tvrdí Eduard. Jedna strana modelu je otevřená a­ je vidět na skutečně jezdící výtahy.

Model byl včera představen v Průmyslovém paláci, k vidění bude od 30. května na Lipně.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek