metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Oprava sloupu na Hradčanském náměstí vyjde na šest milionů

  13:53
Oprava Mariánského sloupu na Hradčanském náměstí bude stát šest milionů korun. Galerie hlavního města Prahy původně odhadovala náklady na opravu památky, která je v havarijním stavu, až na trojnásobek.
Mariánský morový sloup na Hradčanském náměstí | foto: Matěj Baťha - Wikimedia Commons

Některé pískovcové sochy čeká restaurování, jiné výměna. Kromě restaurátorských prací je v plánu také výroba kopií některých soch a předláždění okolí sloupu. Rekonstrukce by měla skončit v roce 2016.

Galerie jako správce památky stanovila cenu vyhlášené veřejné zakázky na 15 až 20 milionů korun. Tendr vyhrála nabídka s cenou 6,3 milionu korun.

Restaurátoři už loni v lednu sejmuli z morového sloupu sochy. Po demontáži soch byly spáry provizorně zatmelené, aby se do památky nedostávala voda. Sochy zatím na opravy čekají v depozitáři. Sloup se bude restaurovat přímo na místě, pracovat se ale bude jen mimo zimní měsíce.

Morový sloup stojí uprostřed Hradčanského náměstí v místě, kde se při velkém moru v letech 1713-1714 konaly bohoslužby pod širým nebem.

Autorem sochy Panny Marie a postav světců na zábradlí a na pilířích obelisku je Ferdinand Maxmilián Brokoff. Socha Madony byla už v předminulém století nahrazena kopií, vyplývá z údajů na internetu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek