metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Úterý 21. května 2024. Svátek má Monika

Oprava sloupu na Hradčanském náměstí vyjde na šest milionů

  13:53
Oprava Mariánského sloupu na Hradčanském náměstí bude stát šest milionů korun. Galerie hlavního města Prahy původně odhadovala náklady na opravu památky, která je v havarijním stavu, až na trojnásobek.
Mariánský morový sloup na Hradčanském náměstí | foto: Matěj Baťha - Wikimedia Commons

Některé pískovcové sochy čeká restaurování, jiné výměna. Kromě restaurátorských prací je v plánu také výroba kopií některých soch a předláždění okolí sloupu. Rekonstrukce by měla skončit v roce 2016.

Galerie jako správce památky stanovila cenu vyhlášené veřejné zakázky na 15 až 20 milionů korun. Tendr vyhrála nabídka s cenou 6,3 milionu korun.

Restaurátoři už loni v lednu sejmuli z morového sloupu sochy. Po demontáži soch byly spáry provizorně zatmelené, aby se do památky nedostávala voda. Sochy zatím na opravy čekají v depozitáři. Sloup se bude restaurovat přímo na místě, pracovat se ale bude jen mimo zimní měsíce.

Morový sloup stojí uprostřed Hradčanského náměstí v místě, kde se při velkém moru v letech 1713-1714 konaly bohoslužby pod širým nebem.

Autorem sochy Panny Marie a postav světců na zábradlí a na pilířích obelisku je Ferdinand Maxmilián Brokoff. Socha Madony byla už v předminulém století nahrazena kopií, vyplývá z údajů na internetu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Banán bez kalhot a hláškující Reynolds. Komedie, která možná připomene Pelíšky

vydáno 20. května 2024  18:02

Režisér John Krasinski natočil fantasy komedii o dívce, která po nehodě začne vidět imaginární přátele ostatních lidí. Autoři hledají odpovědi na...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek