Jak se v Irsku slaví den svatého Patrika?
Je to takový festival irské kultury, který se koná ve všech městech i na ostrovech. Zahrnuje řadu akcí, od irských tanců, hudby, irské poezie až po vyprávění příběhů, což nabízí poznávání a šíření irské kultury vůbec. Jde tedy i o turisticky oblíbený svátek.
Asi si všichni spojujeme oslavy se zelenou barvou...
Ano, všichni na sebe připínají zelené trojlístky, zelené klobouky nebo trička, často si malují také na tvář. Myslí se i na malé děti, pro které se připravují hrací koutky. A všechno je zelené.
Připravujete na ambasádě něco speciálního?
Ano, vzhledem k tomu, že se jedná o národní svátek, tak připravujeme slavnostní recepci, kam zveme Iry a obchodní partnery z Čech.
Vyzdobíte také speciálně ambasádu?
Ne, to ne. Ale po celém světě se v tento den nasvěcuje řada známých budov zeleně. Tady v Praze bude nasvícen Tančící dům. Pro tento den nemáme žádné speciální dekorace, jaké jsou tradiční třeba pro Vánoce.
Legenda sv. Patrika
|
Máte nějaký oblíbený příběh o svatém Patrikovi?
Asi tu nejznámější legendu, jak sv. Patrik vyhnal z Irska hady. Všichni ten příběh milují, i když asi není pravdivý. V Irsku máme Croagh Patrick, horu vysokou 764 metrů, kam si spousty lidí chodí připomenout sv. Patrika, řada z nich i naboso. Podle legendy na této hoře zazvonil Patrik svým zvonem a vyhnal všechny hady z ostrova. Je velmi obtížné vyjít na tuto horu, protože je hodně kamenitá. A také se slaví svátek sv. Patrika v Česku, kde si jej připomene kolem 1700 lidí, a to stejně jako my. A je to také jedno z pár míst na světě, kde je socha svatého Patrika na veřejném místě. Socha v Karviné je ohromnou dominantou parku.
Žijete v Praze přes rok. Na co jste si musela zvykat?
Hned jak jsem přijela, tak jsem si rychle zvykla. Myslím si, že Irové jsou Čechům podobní. Máme stejný smysl pro humor. Všichni moji přátelé tady se podobají mým kamarádům v Irsku. Jen to počasí máte lepší. U vás méně prší. Zajímavé je také to, že hodně Irů žije v Česku a hodně Čechů žije v Irsku.
Tour sv. Patrika
|