metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Památkáři zuří. Blanka Matragiová nechala zbourat chráněnou vilu na Ořechovce

  13:55aktualizováno  15:16
Firma Matragi Design, kterou spoluvlastní slavná módní návrhářka Blanka Matragi, bez povolení zbourala památkově chráněnou vilu na pražské Ořechovce. Od pražských památkářů proto dostala pokutu. ČTK to dnes řekl ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický. Výši pokuty nechtěl komentovat, protože společnost se proti ní odvolala. Případem se proto nyní bude zabývat ministerstvo kultury. Výše pokuty může být až dva miliony korun. Firma také může dostat pokutu od stavebního úřadu Prahy 6.
Vila na adrese Pod Vyhlídkou 19

Vila na adrese Pod Vyhlídkou 19 | foto: Google Maps/ČTK

Rodinný dům stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou. Na jeho zbourání upozornilo v lednu občanské sdružení Praha 6 ztrácí tvář, informace se objevila v posledních dnech také v tisku. Matragi Design na rekonstrukci podle webových stránek sdružení získala územní rozhodnutí i stavební povolení.

Dům se neměl zásadně měnit

Záměr neměl zásadním způsobem změnit charakter domu. Během rozsáhlé opravy měla v domě vzniknout například sauna, dvě garáže nebo podkrovní pracovna, rozšířeno také mělo být technické zázemí. Povolení počítalo například s vybouráním některých stropů.

Zbořená vila na Ořechovce
Zbořená vila na Ořechovce
Zbořená vila na Ořechovce

Zbořená stavba na Ořechovce

Podle šetření památkářů sice na zeď domu spadl strom, v té době již ale byl objekt ve velmi špatném stavu a částečně rozebrán. Památkáři proto s firmou zahájili sankční řízení a rozhodli o udělení pokuty. Zákon připouští sankci až do dvou milionů korun. Její výše záleží podle Skalického na závažnosti přestupku, společenské nebezpečnosti nebo na tom, jestli společnost porušila předpisy opakovaně. Firma Matragi Design s udělením pokuty nesouhlasila, odvolala se proto k ministerstvu kultury.

Samo se nám to svalilo, říkají majitelé

Udělení pokuty přivítal ředitel pražského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců. "Je to na místě, protože rekonstrukce neprobíhala tak, jak měla," řekl. Ústav se podle něj v minulosti projektem přestavby zabýval a odsouhlasil jej. "Později jsme byli seznámeni s holým faktem, že se jim to svalilo," dodal Šefců.

Matragi Design již zaslal nový projekt na novostavbu, která by měla být o jedno patro vyšší, změnit by se také měla střecha. Památkáři takovou podobu odmítli, podle Šefců se do dané lokality nehodí. Konečné slovo bude mít magistrátní odbor památkové péče.

Další pokuta může ještě přijít

"Sankci může firma dostat i od stavebního úřadu Prahy 6," sdělil mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Úřad již se společností zahájil řízení. "Jedná se o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového. Společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," uvedl Halmoši.

Stavební úřad zároveň požaduje statický posudek a plán, jak chce stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti sesuvu. "Postih až do výše půl milionu korun hrozí jak společnosti Matragi Design, tak dodavatelské firmě," dodal Halmoši.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek