metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Ladronka slaví jubileum. Squatteři obsadili sedm chátrajících domů

  17:59aktualizováno  22:22
Squatteři obsadili v Praze sedm chátrajících objektů. Zůstat v nich chtějí jen dnes, z jednoho objektu by ale rádi udělali kulturní centrum se sociálním bydlením. V budovách pořádali výstavy, koncerty či hostiny. Akcí s názvem Vzpomínky na budoucnost chtějí připomenout legendární squat Ladronka, od jehož obsazení uplynulo 20 let. Kritizují také bytovou politiku. K pražskému programu se připojilo i Brno happeningem Kulturou proti chátrání.
Akce squatterů

Akce squatterů | foto: Pavel Danko

"Program všude běží, jak má. V domech je zábava, jídlo, pití. Na Pohořelci jsou třeba masáže zdarma, káva, dortíky i zmrzlina," řekl mluvčí squatterské akce René Pytlíček. Přípravy podle něj trvaly asi čtyři měsíce a zapojila se do nich zhruba stovka lidí.

Ceny bytů rostou, některé budovy přitom zejí prázdnotou

Squatteři obsadili budovy v ulici Křižíkově, Křesomyslově, na Pohořelci, v Přístavní, Rytířské, Washingtonově, Dukelských hrdinů a také vyšehradské nádraží. Zůstat v nich chtějí jen dnes, poté domy opustí. Podle mluvčího se nikde zatím žádné problémy nevyskytly.

Squatteři svou akcí chtěli podle Pytlíčka nejen připomenout "kulturní squat" Ladronka a 20. výročí jeho vzniku, ale svůj program mínili i jako "pobídku do budoucna". Na osmi zdevastovaných objektech prý chtěli ukázat nesmyslnost a neudržitelnost nynější bytové politiky a trhu s nemovitostmi.

Akci dělají pro sousedy

"Žijeme ve městě, kde vlastnit prázdný dům je víc než bydlet v něm a využívat ho. Žijeme ve městě, kde se centrum metropole změnilo z žijícího organismu ve skanzen pro turisty. Městské čtvrti se zbavují svých chudých, aby se na ně obyvatelé luxusních bytů a zaměstnanci z nových administrativních budov nemuseli dívat," uvedli squatteři ve svém prohlášení. Podle nich vedení města v posledních dvou desetiletích z metropole také vytěsnilo alternativní a neziskovou kulturu.

Akce squatterů
Akce squatterů

Squatteři vnímají obsazování chátrajících domů jako politický postoj. Uvědomují si prý dobře, že porušují zákon, ale nadřazují právo na bydlení nad právo "kšeftovat s domy". "Squatting odebírá domy těm, kdož si je zjevně nezaslouží, a vrací je zpět místním komunitám, čtvrtím, městům a jejich obyvatelům. Squatting jako odpověď na současnou bytovou politiku, neúprosně ústící v sociální vyloučení, vznik ghett a nárůst rasismu," uvedli squatteři v prohlášení. Věří, že získají sympatie sousedů i ostatních obyvatel metropole.

Počin squatterů podpořil Klub za starou Prahu. "Chátrání památek, a to přímo v historickém centru, je v Praze velký problém. Je dobře, když na něj někdo upozorňuje, byť pro někoho možná radikální formou," řekl Jakub Bachtík z Klubu za starou Prahu.

Jeden squat zůstane. Zasáhnou policisté?

Chátrající dům na Pohořelci squatteři opustit nehodlají. Chtějí tu vytvořit kulturní centrum a sociální bydlení. "Naším záměrem je vytvořit kulturní centrum. Na rozdíl od Ladronky se chceme pokusit ale i o sociální bydlení. To, co není schopen zajistit stát, tak nabídneme místo něj," uvedl mluvčí.

Sociální bydlení v Česku neexistuje. Jeho model má do konce roku připravit ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s ministerstvem práce. Vláda před několika dny schválila koncepci boje s bezdomovectvím. Ta se vznikem sociálního bydlení počítá.

Kdo obsadil dům na Žižkově?

Policejní mluvčí Rösslerová řekla, že se na policejní služebnu na Žižkově dostavil muž, který oznámil, že dům ve Štítného ulici obsadili lidé, kteří v něm nemají co dělat. Dům byl prý zabezpečen řetězy a zámky, squatteři je však překonali. "Na místo jely hlídky, které situaci monitorují," sdělila mluvčí. Dodala, že muž, který je majitelem nebo zástupcem majitele domu, nyní podává policii vysvětlení.

Až se situace vyjasní, rozhodnou policisté o dalším postupu. Zda proti squatterům zasáhnou, však nechtěla Rösslerová předjímat. Podle mluvčího Pytlíčka objekt ve Štítného ulici do dnešního programu nebyl zařazen. "Zdá se, že dům někdo obsadil spontánně pod vlivem naší akce," uvedl.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek