Jak vás napadlo otevřít kavárnu, ve které se hraje?
Pracoval jsem 15 let jako marketingový konzultant. Když jsem skončil poslední projekt, musel jsem se rozhodnout, jestli v tom chci pokračovat, nebo dělat něco nového. Mám rád hry a hledal jsem, kde v Praze by se dalo hrát, abych se tam cítil pohodlně a s dobrou atmosférou. Nic takového tady neexistovalo. V Kanadě, USA či Británii už takové kavárny, kde se hrály deskové hry, měli, což mě inspirovalo k tomu, abych takovou zkusil rozjet i v Praze.
Viděl jste zmíněné podniky na vlastní oči?
Slyšel jsem o nich a viděl jsem na internetu, jak vypadají. Když jsem pak rozjížděl svůj projekt, vydal jsem se do USA a do Británie, podívat se, jak to vypadá naživo. Třeba v Oxfordu jsme do jedné takové kavárny přišli ve středu brzy odpoledne – a bylo plno. Když jsem si chtěl udělat rezervaci, řekli mi, že volno bude až příští týden. Tak jsem si řekl, že je to asi dobrý byznys.
Kde všude jste se inspiroval, jak by měla taková kavárna vypadat?
Měl jsem představu, jak by to mělo vypadat, jací budou zaměstnanci. Ale viděl jsem toho hodně už předtím i na internetu. Při průzkumu jsem našel asi sto takových kaváren, kam jsem majitelům napsal maily. Odpovědělo mi asi deset z nich a předali mi dobré zkušenosti i doporučení. Třeba jaké hry si pořídit nebo jaké občerstvení k hraní nabízet. My jsme původně nevěděli, jestli prodávat i nějaké jídlo a pití, ale ti, co odpověděli, mě ujistili, že to bude fungovat.
A věřil jste, že se taková myšlenka chytí i v Praze?
Nevěděl jsem to určitě, ale měl jsem pocit, že to půjde. Lidi v Praze opravdu hrají hry. A myslím, že obecně chtějí dělat a objevovat nové věci. Někde se spolu bavit. Jako jsou třeba populární únikové hry. A od začátku máme po večerech vlastně pořád plno. Teď se to trochu zklidňuje a pozorujeme, že třeba v úterý máme méně lidí. Ale přes víkend je opravdu nabito.
Kolik her zde vlastně máte?
Asi pět set. Ale téměř denně přidáváme nějaké nové a zase jiné dáváme pryč. Lidé, co k nám chodí, se chtějí bavit s kamarády, nejsou to vyloženě gameři jako profesionálové. Mezi nejoblíbenější hry patří Cards Against Humanity a Joking Hazard.
Sami hry také testujete?
Ano, zkoušíme je a pak se rozhodneme, co dáme do regálů. Mělo by to být jednoduché, případně je hra populární. Musí to bavit i nás. Některé hry třeba lidé neznají, ale my víme, že jsou skvělé, třeba Zajíc a želva. Naši experti je pak hráčům doporučují. Máme také hry třeba z Japonska nebo Koreje.
Kolik k vám chodí Čechů a kolik cizinců?
Myslím, že je to tak půl na půl, ale nebyli jsme otevření přes léto, to asi bude více turistů. Ale porozumíte i zahraničním hrám. Stačí například vytisknout česká pravidla. Většina her je krátkých, třeba jen na patnáct minut.
Budete pořádat také nějaké soutěže?
Rádi bychom. Zatím jsme byli hodně zahlceni a nebyl čas. Ale už jsem mluvil s výrobci her, že chceme takové soutěže pořádat. V nejbližší době zorganizujeme první akci. A v lednu to pak asi bude každé úterý.
Bohemia Boards & Brews
|
Při hraní deskových her si s přáteli užijete spoustu zábavy. METRO