metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Písničtí mají nového domácího ze Slovenska

  7:32
Bylo to ve stylu o­ nás bez nás, souhlasí se svými lidmi starosta Libuše a Písnice Jakub Koubek.

Vykašlali se na nás, stěžují si obyvatelé písnického sídliště na pražský magistrát. Odpovědnost za prodej sídliště společně s tisícovkami jeho obyvatel nesou podle starosty Libuše a­ Písnice Jiřího Koubka především politici z ­ČSSD a ­hnutí ANO. Kromě obecných deklarací podle něj ne- udělal magistrát vůbec nic pro to, aby zasáhl do prodeje sídliště z majetku společnosti ČEZ. „Byli jsme pouze svědky toho, jak se sídliště Písnice v ­režii polostátní firmy ČEZ prodává ve stylu o nás bez nás,“ uvedl starosta Koubek.

Kdo koupil sídliště

Slovenský podnikatel Pavol Krúpa, statutární ředitel firmy Kennial, má pověst žraloka a je spojen s řadou problematických transakcí. Angažuje se např. v kauze OKD, nabídl, že firmu koupí.

V minulosti stál u několika kontroverzních obchodů. Třeba od expremiéra Stanislava Grosse odkoupil akcie Moravie Energo.

Krúpa také nabízel advokátu Zdeňku Altnerovi, který zvítězil ve sporu s ČSSD v ­kauze Lidový dům, že od něho odkoupí pohledávku.

Pražští zastupitelé v prosinci loňského roku nabídli městské části půjčku na nákup sídliště. „Fakticky nám magistrát bohužel neposkytl žádnou součinnost a v boji o­ osudy obyvatel sídliště Písnice jsme zůstali sami,“ stěžuje si Koubek. „Z šesti vyžádaných dokumentů jsem dostal jen jeden. Město nám přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo,“ dodal starosta.

Radnice se soutěže o byty nakonec nezúčastnila a více než 700 bytů získá firma Kennial. Společnost, která podle obchodního rejstříku patří firmě Arca Capital Bohemia finančníka Pavola Krúpy, nabídla 1,305 miliardy korun. „Veřejné soutěže se zúčastnilo pět společností,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Majitele změnilo i písnické obchodní centrum. Nejvyšší nabídku 68,2 milionu podala firma STN Invest.

Radnice už s novými majiteli sedmi stovek bytů jedná. „Spojili jsme se s novým majitelem sídliště Písnice a­ dohodli se, že se do deseti dnů osobně sejdeme. Zajímá mě názor nového nabyvatele, jak hodlá postupovat s veřejným prostranstvím, které se na sídlišti nachází, a ­také jeho představa, jak hodlá naložit s ­tímto rozsáhlým bytovým fondem,“ uzavřel starosta Koubek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek