metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Pivo a zelená barva. Praha 6 představila novou identitu. Které další instituce mají vlastní ležák?

  14:01
Bylo to příjemné odpoledne. Sluníčko svítilo, na říjen bylo i docela teplo. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář si otřel pěnu z vousů a usmíval se. Městská část představila novou podobu své vizuální komunikace. U příležitosti uvedení nové identity také vznikl pivní speciál z produkce Pivovaru Bubeneč. Ten je příznačně šestistupňový (viz galerie).
Městská část Praha 6 představila svou novou vizuální identitu.

Městská část Praha 6 představila svou novou vizuální identitu. | foto: MČ Praha 6

Svůj vizuální styl Praha 6 mění po sedmnácti letech, doposud se opíral jen o logo bez dalšího jednotného vizuálního projevu. Výchozí ideou nové vizuální identity, za níž stojí studio ReDesign, je geometrické tvarosloví odvozené z historického znaku městské části. „Tento lineární ‚štít‘ se zaoblenými spodními rohy funguje jako základní stavební prvek pro celý systém. Ve své tvarové jednoduchosti se vztahuje k funkcionalistické estetice, která je pro Prahu 6 typická,“ vysvětluje Petr Krejzek ze studia ReDesign. Novou vizuální identitu vytvořil společně s grafickou designérkou Kateřinou Šuterovou.

Při tvorbě vizuálního systému byl kladen důraz na jeho flexibilitu. Detail v podobě zaoblených spodních rohů je možné aplikovat jak do tištěných, tak digitálních nosičů. Plakáty, bannery nebo komunikace na sociálních sítích tak mají být jasně viditelné a veřejnost je snadno pozná. Nově bude městská část vystupovat pod zelenou barvou v originálním tónu, který evokuje přírodu a klid.

„Praha 6 je velmi pestrá i skladbou svých obyvatel, žije zde i mnoho expatů. Je proto velice důležité, že je nový styl dobře čitelný a rozpoznatelný napříč všemi věkovými i sociálními skupinami. Cílem bylo najít styl, který bude moderní a otevřený světu. A to návrh od ReDesign splňuje,“ říká Jana Vinšová, ředitelka organizace Czechdesign, která pořádala designérskou soutěž na novou vizuální identitu Prahy 6. Sešlo se v ní celkem 76 návrhů.

Nový styl se postupně objeví na polepech aut městské části či cedulích na veřejných prostranstvích. V novém designu bude také od listopadu vycházet radniční časopis Šestka. Kompletně budou obměněny rovněž propagační předměty.

Praha 6 se spojila s Pivovarem Bubeneč, jehož sládek uvařil lehký šestistupňový pivní speciál. Nové pivo, které bude k dostání čepované přímo v pivovaru, oslavuje novou vizuální identitu městské části a připomíná připojení Bubenče k Praze, od něhož letos uplynulo sto let.

Středočeský Tetín je spjatý se Svatou Ludmilou, málokdo ale ví, že se tu i vařilo pivo. Z iniciativy místních se tato tradice obnovila a vznikl ležák, který dostal jméno po knížeti Bořivoji I. Manžel Ludmily byl první historicky doložený Přemyslovec. Pivo pro obec uvařil pivovar Moucha.

Žízeň to má spočítaný. To je slogan piva Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Pěkný číslo je unikátní za studena chmelené české pivo inspirované Ludolfovým číslem. Znak (viz foto) čteme jako „pí“. Když je symbol v kruhu nebo-li v O, můžeme ho přečíst jako „pívO“.

Není úplně jasné, proč se Hradci Králové říká Mechov. Povídačky tvrdí, že posměšnou přezdívku vymysleli Pardubičtí. Mech roste na severu a Hradec je na sever od Pardubic. Umění si ze sebe udělat legraci využili na Univerzitě Hradec Králové. Ležák Mech pro ni uvařil Rodinný pivovar 713.

Své pivo může mít i nevelký městys. Pro Batelov na Vysočině ho uvařil Ondřej Šuhaj. Ten se domácí výrobě piva věnuje od roku 2016. Ležák se jmenuje Batelovský loupežník. Název je odvozený od autorova příjmení. Román Nikola Šuhaj loupežník napsal v roce 1933 Ivan Olbracht.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

vydáno 16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará se totiž o mlýn, ve kterém se spolupracovníky mele...  celý článek