metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Další 1 fotografie v galerii
Výstava ke 30. výročí Pixaru na Výstavišti v Holešovicích | foto: Metro.cz

Pixar oslavuje v Holešovicích

  5:54
Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.

Filmy jako Auta, Ratatouille, Příběh hraček či Hledá se Nemo zná snad každý. Nahlédnout pod pokličku tvorby těchto hitů nyní můžete na výstavě Pixar – 30 let animace v Křižíkově pavilonu E na holešovickém Výstavišti.

Expozice představuje historii slavného studia pomocí filmů a jednotlivé procesy výroby 3D animace. Od výroby scénáře přes zrození charakteru postav, animaci a dabing až po uvedení do kina.

„Snad lidem Pixar evokuje i roli, kterou sehrál v historii animace. Úplně všechno se u nás musí navrhnout od základů, od těch nejmenších detailů. Lidé jsou pak často překvapení, že za filmem stojí stovky lidí,“ říká Maren Jonesová ze studia Pixar.

Na výstavě, jejíž realizace v Praze se domlouvala pět let, uvidí návštěvníci kresby postav z filmů či jejich 3D modely. V chodbě před vstupem na výstavu jsou také popsány všechny kroky vzniku animovaného filmu.

Velkým lákadlem budou také dva speciální exponáty. Iluzivní stroj Zoetrop, ve kterém ožívají modely postaviček z filmu Toy Story 2 přímo před zraky návštěvníků. Tím druhým je velkoplošné kino Artscape, ve kterém lidé uvidí speciální film, v němž se prolnou všechny postavičky filmů Pixar za poslední roky.

Interaktivní zóny v obřích boxech nastiňují animační postupy nebo si zájemci mohou hravě vyzkoušet vlastnosti postav filmu Úžasňákovi. Velkým lákadlem může také být přítomnost auta Blesk McQueen v životní velikosti.

„Mohli jsme si vytvořit galerii, jak jsme chtěli. Mohli jsme přizpůsobit prostor koncepci výstavy. Sledujeme zde chronologickou posloupnost filmů,“ dodává architektka Martina Kárová.

Pixar – 30 let animace

  • Výstava je otevřena ode dneška každý den až do 26. května od 9 do 20 hodin.
  • Nachází se v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti Praha.
  • Vstupné na výstavu činí od pondělí do čtvrtka 250 korun, od pátku do neděle 290 korun. Více informací na www.pixarexhibition.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek