metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Pixar oslavuje v Holešovicích

  5:54
Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.

Další 1 fotografie v galerii
Výstava ke 30. výročí Pixaru na Výstavišti v Holešovicích | foto: Metro.cz

Filmy jako Auta, Ratatouille, Příběh hraček či Hledá se Nemo zná snad každý. Nahlédnout pod pokličku tvorby těchto hitů nyní můžete na výstavě Pixar – 30 let animace v Křižíkově pavilonu E na holešovickém Výstavišti.

Expozice představuje historii slavného studia pomocí filmů a jednotlivé procesy výroby 3D animace. Od výroby scénáře přes zrození charakteru postav, animaci a dabing až po uvedení do kina.

„Snad lidem Pixar evokuje i roli, kterou sehrál v historii animace. Úplně všechno se u nás musí navrhnout od základů, od těch nejmenších detailů. Lidé jsou pak často překvapení, že za filmem stojí stovky lidí,“ říká Maren Jonesová ze studia Pixar.

Na výstavě, jejíž realizace v Praze se domlouvala pět let, uvidí návštěvníci kresby postav z filmů či jejich 3D modely. V chodbě před vstupem na výstavu jsou také popsány všechny kroky vzniku animovaného filmu.

Velkým lákadlem budou také dva speciální exponáty. Iluzivní stroj Zoetrop, ve kterém ožívají modely postaviček z filmu Toy Story 2 přímo před zraky návštěvníků. Tím druhým je velkoplošné kino Artscape, ve kterém lidé uvidí speciální film, v němž se prolnou všechny postavičky filmů Pixar za poslední roky.

Interaktivní zóny v obřích boxech nastiňují animační postupy nebo si zájemci mohou hravě vyzkoušet vlastnosti postav filmu Úžasňákovi. Velkým lákadlem může také být přítomnost auta Blesk McQueen v životní velikosti.

„Mohli jsme si vytvořit galerii, jak jsme chtěli. Mohli jsme přizpůsobit prostor koncepci výstavy. Sledujeme zde chronologickou posloupnost filmů,“ dodává architektka Martina Kárová.

Pixar – 30 let animace

  • Výstava je otevřena ode dneška každý den až do 26. května od 9 do 20 hodin.
  • Nachází se v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti Praha.
  • Vstupné na výstavu činí od pondělí do čtvrtka 250 korun, od pátku do neděle 290 korun. Více informací na www.pixarexhibition.cz.
Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek