metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

  14:57aktualizováno  15:42
Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.
Dobrovolnická péče o sad Břevnov má dlouholetou tradici. | foto: ČSOP

Tu v případě sadů u Břevnovského kláštera a na mnoha dalších místech na území hlavního města obstarávají pracovníci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Nejsou na to však zdaleka sami.

„Pravidelně také využíváme pomoc od dobrovolníků. Pokud máte zájem dozvědět se více o starých odrůdách ovocných stromů, o potřebné péči a sami si některé aktivity vyzkoušet, můžete nás kontaktovat a my vám sdělíme nejbližší možný termín workshopu či dobrovolnických aktivit,“ říká pro Metro Kateřina Štrossová z ČSOP.

Každý ovocný strom v areálu kláštera je opatřen etiketou s číslem stromu, názvem odrůdy a QR kódem, jehož prostřednictvím lze načíst podrobnější informace o odrůdě přímo z webu stareodrudy.cz. Zájemci tak mají možnost se s pomocí svého mobilního telefonu dozvědět zajímavosti k odrůdám, o které pečují, přímo na místě, u konkrétního stromu.

„Letos zde ještě v rámci péče o genofondový sad plánujeme akci na 5. listopadu. Půjde zejména o hrabání spadaného listí, odstraňování plevele a plánujeme i dosadbu několika stromů,“ dodává Štrossová.

O dobrovolnické akce ochránců je poměrně velký zájem. Na páteční výsadbu v genofondové ploše na Chotobuzi v Průhonicích je například nábor dobrovolníků již u konce. „Nyní je vhodný čas vysazovat, ale také se rozhlédnout po svém okolí, jestli některý ze stromů nepotřebuje naši péči, a poskytnout mu ji,“ uzavírá Štrossová.

Oslavíte Den jablek?

  • Ve čtvrtek si připomínáme Den původních odrůd jablek, který se začal slavit před 31 lety. Cílem je připomenout si lokální a krajové odrůdy, jež upadají v zapomnění.
  • V průběhu roku ochránci pořádají cyklus sezonních výstav starých odrůd ovoce. 
  • Poslední proběhne od 2. do 4. prosince v Michelské 5, Praha 4. Vstup  je zdarma.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek