metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Letenské sady jsou s mobilem v ruce zábavnější. O historii tu poučí první pražská zámková hra

  6:00
Víte, že Letenskou stráň v minulosti pokrývaly rozsáhlé vinice? A že od Vltavy k Letenskému zámečku vedly dříve jezdící schody? Podobných zajímavostí, které se týkají Letenských sadů, je nepočítaně.

Další 3 fotografie v galerii
Výlet Trojskou kotlinou bude s mobilem zábavnější | foto: NZM

Zaměstnanci Národního zemědělského muzea, které v Praze 7 sídlí, během lockdownu nelenili a připravili pro místní dobrodruhy první takzvanou zámkovou hru. 

„Nemusíte stahovat žádnou aplikaci, cesta začíná QR kódem. Stačit vám bude jen mobil s daty, tužka a papír. Texty, mapky a souřadnice vás povedou po stanovištích s rozličnými úkoly, na konci cesty čeká úkryt se zakódovaným zámkem a pro každého účastníka i malé překvapení. Aktivita je určena pro věkově smíšené skupiny. Trasa začíná nedaleko zastávky Strossmayerovo náměstí,“ říká pro deník Metro jeden z dvojce autorů hry Matěj Vavříček. 

Hra je určena pro malé i velké.

Spolu s kolegou Janem Malým hru vyvíjeli několik měsíců. Spustili ji teprve začátkem letošního roku. Ohlasy se jim již kupí. A ty pozitivní převládají. 

„Upravovali jsme jen drobnosti, aby byly například některé texty srozumitelnější a hra více komfortní. Během covidu jsme prostě nechtěli sedět a nic nedělat, a jelikož jsme u nás v muzeu zvyklí připravovat pro zájemce nejrůznější aktivity, interaktivní procházka nám v těchto časech přišla jako dobrý nápad,“ dodává pro Metro Malý. 

Hra je určena pro malé i velké.

Za historií do Šárky 
Malý a Vavříček již pilně chystají další dva podobné počiny. Jedna hra, při které bude třeba procházet přírodou a postupně načítat QR kódy, se již chystá v Královské oboře. Další pak v Divoké Šárce. Jejich spuštění plánují zhruba do dvou až tří měsíců. Půjde tak již o spíše letní záležitost. 

„Pokud nám lockdown opět umožní setkávání, máme ještě v plánu sezonní procházky s lektorem. Ten bude de facto QR kódy nahrazovat živým výkladem. Jako příklad uvedu Jaro na louce. Při této procházce se bude sbírat hmyz a stavět pro něj domečky,“ prozradil Metru Malý. 

Cedulka s QR kódem

Stromové stezky 
Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí, načtěte telefonem QR kód a vzhůru do terénu. Naučnou stezku mají od loňského podzimu také v Trojské kotlině. Procházka z dolních Holešovic přes Císařský ostrov až k Troje je o něco zajímavější díky 40 okódovaným cedulkám, které po načtení zobrazují pravěkou historii, současnost i budoucnost tohoto cenného krajinného území. 

„Základní okruh kolem Vltavy je dlouhý čtyři a půl kilometru. Je koncipován tak, že ho bez problému zvládne projít celá rodina,“ vysvětluje mluvčí radnice Prahy 7, jež se na projektu podílela s Institutem plánování a městskou částí Praha-Troja, Martin Vokuš. 

Audiostezka v Modřanech 
Chytrou interaktivní stezku lze vyzkoušet také v Praze 12. Návštěvníci si zde mohou na osmikilometrové trase prostřednictvím chytrého telefonu a načítání kódů rozmístěných na a v blízkosti kmenů stromů poslechnout historii jednotlivých vzácných dřevin. Stezka vás zavede za památnými stromy Cholupic, Točné a Komořan. U každého velikána se zájemci zobrazí konkrétní stránka, na níž si může následně přehrát příslušný audiosoubor.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek