Procházka z dolních Holešovic přes Císařský ostrov až k Troje je od minulého týdne zase o něco zajímavější. Na této oblíbené trase podél Vltavy jsou totiž nově rozmístěny cedulky s QR kódy, díky nimž se lidé dozvědí více o historii, současnosti i budoucnosti tohoto cenného krajinného území.
„Stezku jsme připravili v návaznosti na Den pro Trojskou kotlinu, který se v půlce září konal mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků, kde chystáme nový park. Během příjemné procházky po vltavském nábřeží a přilehlém okolí se může celá rodina dozvědět mnoho zajímavých informací – od toho, jak vypadaly Holešovice v pravěku, až po to, jak se Trojská kotlina promění do budoucna,“ říká místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.
Na trase z dolních Holešovic přes Císařský ostrov a Troju je rozmístěno přesně čtyřicet cedulek s QR kódy. Ty jsou umístěny buď samostatně na cedulkách, či visí přímo na kmenech stromů. Po jejich načtení do chytrých telefonů či tabletů se zpřístupní informace o oblasti, kterou procházka vede, a zároveň odkaz na virtuální mapu s dalšími stanovišti.
„QR kódy obsahují zajímavosti z počátků osídlování Trojské kotliny, přibližují unikátní ráz zdejší krajiny, upozorňují na místa, která stojí za to vidět, a představují také připravované projekty a plány do budoucna. Základní okruh kolem Vltavy je dlouhý čtyři a půl kilometru. Je koncipován tak, že ho bez problému zvládne projít celá rodina. Zájemci však určitě nevynechají příležitost zajít si i k odlehlejším stanovištím a seznámit se s Trojskou kotlinu co nejblíže,“ míní mluvčí radnice Prahy 7, jež se na projektu podílela s Institutem plánování a městskou částí Praha-Troja, Martin Vokuš.
Podle dendrologa Aleše Rudla, který v rámci svého projektu Pražské stromy pořádá pravidelné vycházky přírodou, jsou QR kódy v hlavním městě populární pro označování stezek a stromů již několik let. „Ojedinělým počinem je první pražská audiostezka v Modřanech. Návštěvníci si mohou na asi osmi kilometrové trase prostřednictvím chytrého telefonu poslechnout historii daného stromu přímo u něj. Pomocí načtení QR kódů, které jsou umístěny na stojanech u stromů, mobilem, se vám zobrazí u každého velikána konkrétní stránka, na níž si můžete přehrát příslušný audiosoubor. Stezka vás zavede za památnými stromy Cholupic, Točné a Komořan,“ vysvětluje Rudl.
Klasické QR kódy, po jejichž načtení se vám zobrazí v mobilním zařízení také například fotky stromu v různých ročních dobách, najdete v Praze 12 také. Právě Aleš Rudl stál před lety za jejich instalací.