Bojovníci proti světelnému znečištění mají nového hrdinu. Před několika dny zvedlo prapor v bitvě o hvězdnou oblohu Národní muzeum. Kvůli opatřením proti pandemii platí zákaz vycházek, muzeum proto po 21. hodině zhasíná osvětlení budovy. Instituce přispívá ke zmenšení světelného znečištění v centru a ještě tím ušetří. „Je to příklad hodný následování,“ chválí Pavel Suchan, který je předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu České astronomické společnosti. Ta přišla s výzvou Pomozte neplýtvat aneb nesvítí se někde zbytečně?
Pavel Suchan a jeho kolegové sdílí dobré příklady boje proti světelnému smogu. Zároveň ale jednají s různými institucemi a snaží se je přesvědčit, aby svícení omezily. „V době covidové epidemie a zákazu vycházení po 21. hodině je to do nebe volající mrhání našimi penězi. Mluvím například o osvětlení pražských památek, na které se svítí, a přitom pro nikoho, protože na ulici nikdo nesmí být,“ připomíná Suchan.
Deník Metro s tímto podnětem oslovil magistrát. „Společnost Technologie hl. m. Prahy možnost upravit v rámci lockdownu harmonogram nasvícení památek v těchto dnech řeší s Výborem pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.
V současné době jsou památky slavnostně nasvícené vždy do půlnoci. „Jedná se o roky zavedenou praxi. Časy spínání je potřeba naprogramovat a není možné reagovat na každou změnu z hlediska zákazu vycházení,“ vysvětlil Hofman a dodal: „Pro operativní zhasínání existují technická omezení a je nutné upravit zapínací plán. Od příštího roku bude ale operativní zhasínání památek možné dálkově.“
Praha boj se světelným smogem zahájila už dříve na jiné frontě. „Chytré osvětlení jsme loni instalovali v několika pražských parcích. Jsou vybavená bezdrátovým komunikačním členem, který přijímá povely ke změně intenzity svícení a zpětně podává informace o stavu svítidla do centrálního řídicího systému,“ popisuje novinky v ulicích Martin Drozd, mluvčí společnosti Technologie hl. m. Prahy. V současnosti je u výše zmíněných lamp také aktivovaná funkce změny intenzity osvětlení podle přednastaveného časového plánu, to znamená, že v pozdějších nočních hodinách dochází k útlumu osvětlení. Chytré lampy najdete například v Riegrových sadech nebo v Ladronce.