metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Další 1 fotografie v galerii
Výprava do Petřínské štoly | foto: Archiv Hornického spolku Praha

Uhlí z Petřína se prodávalo přímo z haldy

  8:51
Když se řekne Petřín, každý si asi představí rozhlednu, lanovku či hvězdárnu. Petřínský vrch je však také oblíbeným cílem fandů hornického řemesla. Je totiž prošpikován osmnácti podzemními štolami. Dovnitř se však dostanou pouze vyvolení.

Pod Petřínem se ukrývají odvodňovací štoly či lomy. „Většina štol je provozně v dobrém stavu. Průběžně zde probíhají drobné opravy, u dvou jsou připravovány náročnější rekonstrukce. Štoly nejsou veřejnosti přístupné, a to zejména z bezpečnostních a legislativních důvodů. Nejsou osvětlené a nelze se tam bezpečně pohybovat bez profesionálního vybavení,“ říká Pavla Češková, jež má správu podzemí na starosti.

Chodby pod Petřínem
Štoly tak ocení a mohou navštívit jen opravdoví nadšenci z oboru geologie, hydrologie, biologie, speleologie, historie či památkové péče. Nedávno se sem podívali také zástupci Hornického spolku, kteří nyní připravují o petřínském podzemí knížku.

„V 19. století se začalo rozvíjet průmyslové podnikání a stoupla poptávka po palivech. Začaly tak vznikat snahy o těžbu přímo v Praze, podle historických pramenů to bylo téměř pět tisíc lomů, dolů, pískoven a cihelen. Na východním svahu Petřína získal povolení k těžbě František Šusta. Uhlí se prodávalo přímo z haldy. Jeden strych uhlí (tedy 93 litrů) nabízel za jeden zlatý a 36 krejcarů. Jeden strych takzvané Schlammkohle, tedy asi uhelného bahna, za jeden zlatý,“ vysvětluje pro deník Metro Jan Zavřel z Hornického spolku Praha.

Uhlobaronem se však Šusta nestal, po čtyřech letech byl nucen těžbu ukončit, neboť jeho štola vedla pod skladem střeliva a pod hradbami města. Šustova uhelná štola je přístupná z kuchyně za budovou dnešního Nebozízku. Právě tato podzemní chodba způsobila později podmáčení terénu, propadání a sesuvy pod petřínskou lanovkou i samotnou restaurací na Nebozízku.

Pod zahradou Kinských
Další štola se nachází na severním okraji horního jezírka v zahradě Kinských, nese název Strahovská a je opatřena zděným portálem se železnými dveřmi. „Jedná se o jednu z nejdelších petřínských štol. Průkopem v délce 287 metrů bylo zachyceno dvacet pramenů určených původně k zásobování Smíchova. Pravděpodobně se však jedná o upravené hornické prospekční dílo Josefa Záhory ze 40. let 19. století,“ doplňuje Zavřel.

Kromě uhlí se pod Petřínem těžily také opuky. Lamači kamene pro ně měli dříve vlastní termíny. „Na Petříně se tak podle nich vyskytovaly měkké spodky, mydláky, kudrnáče, kostky, kulkáče, lupáky, železňáky, plocháče a odkrývka,“ dodává Zavřel.

Ne všechny petřínské podzemní prostory sloužily k těžbě surovin. V rámci projektu odvodnění Petřína vznikla zkušební štola XXII pojmenovaná po speleologovi Vladimíru Vojířovi. „Původní plán počítal s vyražením štoly pod úrovní křídové zvodně a dovrchními vrty mělo dojít k odvodnění. Vrty ale ucpal jíl a kořeny vegetace,“ dodává Zavřel.

Štola XXII byla veřejnosti krátce přístupná zhruba před pěti lety. Proběhla zde výstava fotografií. Projekt byl však ukončen smrtí Vladimíra Vojíře.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek