metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Úterý 8. října 2024. Svátek má Věra

Sáňkování na Petříně už je povoleno. Lyžaři mají smůlu

  17:19
„Kauza“ bobování na Petříně rozhněvala Pražany. Strážníci vyvolali nešťastný incident, když vykázali děti se sáňkami pryč. „Museli jsme jednat,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
Mladí lyžaři a snowboarďáci jedou lanovkou na Nebozízek. Za chvíli pojedou po...

Mladí lyžaři a snowboarďáci jedou lanovkou na Nebozízek. Za chvíli pojedou po zakázaném území. | foto: Metro.cz

Újezd v úterý kolem oběda v nadsázce připomínal Aspen. Na Petřín se hrnuly skupinky mladých lyžařů a snowboardistů. „Pojďte, vo*e, než nás Hamáček vyp**í,“ povzbuzoval jeden mladík ostatní, kteří se loudali. Mluvil o slovech ministra vnitra Jana Hamáčka o tom, že lyžovat na Petříně je protizákonné a situaci by měla řešit městská policie. Ta ještě pár hodin na známém pražském kopci skutečně úřadovala – vykázala ze svahu skupinu dětí s učitelkami, které si tam přijely zasáňkovat. Důvod? Na Petříně platí vyhláška z roku 2001, která zakazuje aktivní sportování, tedy jízdu na kole nebo lyžování.

Žije tu ohrožený brouk

  • Petřín patří do prestižní soustavy chráněných území Natura 2000. Ta je určena k ochraně míst, kde se vyskytují nejvzácnější a nejvíce ohrožené druhy živočichů či rostlin na území EU. Ovšem jedna parcela chráněná není.
  • Na většině petřínských lokalit je zakázáno aktivně sportovat (kola, lyže, snowboardy apod.). Žije zde roháč obecný, který je zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů.

  • Na Facebooku se vyrojily diskuze pro a proti sportování na Petříně. Odpůrci tvrdí, že je Petřín potřeba chránit, proto i nadále souhlasí s omezováním pohybu lidí. „Jak lidé vylezou do přírody, je to v poslední době jen přehlídka malosti, sobeckosti a sebestřednosti lidského druhu. Proč brát na něco na ohled nebo přistupovat k přírodě s respektem, proč něco chránit… Naučili jsme se řvát a hulákat JÁ CHCI a JÁ MÁM NA TO PRÁVO, doplnit to výkřiky o svobodě a mít to celé jako omluvu pro hulvátství, sobeckost, bezohlednost a pocit vlastní výjimečnosti, která jen ukazuje, jaký je člověk hloupý a nevyvinutý druh,“ napsala v diskuzi Petra Vojtíšková.

  • Na druhé straně jsou příznivci. Ti tvrdí, že Petřín byl součástí volnočasové zábavy i před sto lety. „Na Petříně děcka blbnou sto let a roháč na to jako docela s**e,“ napsal další diskutující Daniel Hauser. „Zajímalo by mě, kolik broučích životů má na svědomí můj děda, který už jako malý kluk chodil sáňkovat na Petřín. Nechápu, jak mohl ten brouk přežít, když do roku 2001 vyhláška ještě neexistovala,“ míní Radek Radek.

  • Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR deníku Metro sdělil, že sáňkování roháči nemůže uškodit. „Zimu přečkává ve stadiu larvy nebo čerstvě vylíhlého dospělce v kukelní komůrce, má víceletý vývoj, dospělci se líhnou na podzim a zůstávají v zemi, ze které se vyhrabávají až v červnu. Hloubku odhaduji na 20 centimetrů,“ řekl. Podle něj je pro brouka důležité místo, kde jeho larvy najdou potravu. Ty ožírají rozkládající se dřevo v zemi.

Strážníci se ale dopustili nepříjemného přešlapu. Pozemek nad školním hřištěm (v katastru vedený pod číslem 919/1), kde děti sáňkovaly, ve vyhlášce ve skutečnosti není. „Nepřesné a možná do určité míry zavádějící vyjádření člena vlády směrem k možnému porušování zákona v souvislosti s lyžováním na Petříně spustilo obrovskou vlnu dotazů, jakým způsobem tato potenciální porušení strážníci řeší. Tyto dotazy již lze považovat za charakter oznámení možného protiprávního jednání. Zákon nám jasně ukládá prověřit každé takové oznámení,“ řekla deníku Metro tisková mluvčí městské policie Irena Seifertová s tím, že si městská policie uvědomuje, že jsou lidé už skoro rok zavřeni doma, nemohou plně využívat hor, obzvláště letos, kdy napadlo velké množství sněhu, a to i v Praze. „Situace je velmi emočně vypjatá, nejen pro veřejnost, ale i pro strážníky, proto se musíme ohradit proti výrokům, že strážníci někoho šikanují. Není to pravda,“ dodala Seifertová.

Bez pokut
Podle Seifertové byla nešťastná situace komplikovanější o to více, že lidé na lyžích, bobech a snowboardech přejížděli z pozemku, kde je tato činnost vyhláškou o zeleni zakázána, na místa, kde je povolena. „Naši strážníci na tyto skutečnosti veřejnost pouze upozorňovali. Zvolili tedy v tomto dnes velmi emočně vyhroceném případě tu nejmírnější možnou formu. Přístup našich strážníků považujeme tedy za vstřícný, protože jejich forma upozornění měla pouze preventivní charakter. Raději zopakuji, že ze strany strážníků žádné pokuty uděleny nebyly,“ doplňuje pro deník Metro.

Zakázat bobování na Petříně? Nesmysl!
Jiným problémem v této „kauze“ je to, že svah, který vede vlevo podél lanovky z pohledu od dolní stanice, už pod vyhlášku o ochraně přírody skutečně spadá. A právě tam se zmiňovaní mladí lidé vydali. Petřín je totiž velkým lákadlem. Má hezky příkré a dlouhé svahy s pohledem na Prahu, navíc nahoru zájemce vytáhne lanová dráha (s Lítačkou komfortně).

„Zakázat bobování na Petříně je nesmysl. Pojďme si užít těch pár dnů v roce, kdy je v Praze pořádný sníh! Už jsme vyzvali koaličního kolegu Petra Hlubučka, ať předloží změnu vyhlášky o ochraně veřejné zeleně, která bobování zakazuje. Takhle se na Petříně sáňkovalo v roce 1952,“ napsala radní pro kulturu Hana Třeštíková. K ní se pak přidal náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Přispěchal také primátor Zdeněk Hřib, který slíbil, že se město starou vyhláškou bude zabývat.

Deník Metro poslal dotazy i Petru Hlubučkovi, který má v Praze na starost životní prostředí nebo bezpečnost. Na konkrétní dotazy neodpověděl. Jeho mluvčí zaslal pouze tiskovou zprávu, v níž stojí, že sáňkování v parcích povoleno je. „Na základě jednoho náhodného a nešťastného incidentu na Petříně se rozvířila mylná debata, že v Praze je zakázáno sáňkovat a bobovat. Sáňkovat v Praze se samozřejmě může a Praha naopak díky svému členitému terénu nabízí ideální podmínky pro zimní radovánky, a to nejen sáňkování a bobování, ale i běžkování,“ říká v tiskové zprávě náměstek primátora Hlubuček.

Kam vyrazit?
V mnohých parcích jsou trasy pro běžecké lyžování upravovány i rolbou. Zamrzlé vodní plochy lze zase využít pro bruslení. V historicky cenných městských parcích v centru města – na Petříně, ve Stromovce a v Letenských sadech – je z důvodu ochrany zeleně vyhrazeno pro sáňkování a bobování zvláštní místo, kde nehrozí poškození zeleně a zároveň je zde díky minimu překážek vhodný terén na podobné aktivity.

„V Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku, Kunratickém lese a dalších lokalitách jsou dnes pro zimní sporty podmínky ideální. Pouze v centru města na Petříně nebo Letenských sadech jsou pro zimní radovánky určená vyznačená místa. Ale i v centru Prahy si lidé v těchto dnech zasáňkují,“ dodává Petr Hlubuček.

Z vyjádření města tedy vyplývá, že stále platí, že se nesmí lyžovat na místech, která zapovídá vyhláška o ochraně zeleně.

Připomeňme, že od roku 2001 platí v hlavním městě vyhláška o ochraně zeleně, která ve vybraných částech zakazuje jízdu na kole, vstup na trávu, volné pobíhání psů, a nebo také lyžování a sáňkování. Mezi vyhláškou zmiňované lokality, kde jsou tyto aktivity zakázané, patří například Petřín, Kampa, Vojanovy sady, Františkánská zahrada a další. Kromě zimních aktivit zakazuje vyhláška v parcích rozdělávání ohňů, stanování či ježdění na kole.

V případě Petřína ale ve vyhlášce chybí právě ono parcelní číslo 919/1. To je právě to místo, odkud strážníci vyhnali děti s boby. Najdete ho za mostkem, který vede přes trať lanovky, nad dětským hřištěm.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Wim Hof nemá žádnou metodu. A pokud myslíte, že ano, tak mi ji ukažte, tvrdí otužilec Mattuš

vydáno 8. října 2024  18:00

Wim Hof, popularizátor otužování a uctívaný guru, má problém. Vyplavalo na něj nařčení z násilností. Deník Metro oslovil muže, který má do zákulisí...  celý článek

Konec polyesteru. Dopravní podnik testuje mezi Pražany nové vylepšené uniformy

vydáno 8. října 2024  16:00

Zaměstnanci pražského dopravního podniku nafasovali zkušební sady nových uniforem. Proč na nich převládá modrá barva? Řidičky a řidiči autobusů a...  celý článek

Senioři a virtuální realita? Díky ní mohou být jeden den v Itálii, druhý na Tenerife

vydáno 8. října 2024  13:00

Možná spojení moderních technologií a seniorů může znít poněkud nevšedně, společnost Kaleido se ale tento stereotyp snaží bořit každým dnem. Firma využívá...  celý článek

Co s načatým životem? Budeme totiž žít o dvacet let déle než naši předci

vydáno 8. října 2024  5:00

Co lze stihnout za jeden lidský věk? Někdo říká, že záleží na intenzitě, jiný, že záleží na tom, kolik roků tady jsme. V letech 2015 až 2016 se dožilo v...  celý článek