metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil

Další 1 fotografie v galerii
Kácení v Hostivaři | foto: Metro.cz

V Hostivaři i Grébovce vykácejí 34 stromů

  5:10
„V době, kdy vyvolává hromadné protesty odstranění jednoho javoru u Smetanova nábřeží, je jen těžko představitelné, že se na druhém konci Prahy kácí takřka bez povšimnutí ve velkém.“ S tímhle tvrzením přispěchal pro deník Metro čtenář, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Čtenář Metra při své obvyklé procházce u Hostivařské přehrady totiž narazil na partu dřevorubců. Od těch se dozvěděl, že zde mají vyhlídnuto více než tři desítky v podstatě zdravých dřevin.

„Přehrada slouží od roku 1963 nejen k rekreaci, ale i k vyrovnávání průtoků a ochraně území pod přehradou. V současné době zde začínají práce spojené s přípravou území pro výstavbu nového dodatkového bezpečnostního přelivu, který zvýší ochranu hráze vodního díla. V souvislosti s tím žádáme návštěvníky části Hostivařského lesoparku u přehrady, zejména v blízkosti hráze a v okolí komunikace Vyhlídková, aby dbali zvýšené pozornosti a pokynů pracovníků Lesů,“ vysvětluje mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Odstraňování stromů v místě výstavby nového přelivu zde probíhá od úterka. A to na základě povolení o kácení dřevin rostoucích mimo les, které vydala radnice Prahy 15. Práce budou probíhat do konce března, padnout má podle Fišerové 34 stromů v prostoru pod hrází a na pravém břehu. „Další kácení bude probíhat na lesních pozemcích kolem cesty. Na žádost městské části Praha 15 podél nedaleké cyklostezky následně vysadíme 15 vzrostlých javorů jasanolistých jako částečnou kompenzaci ekologické újmy,“ dodává Fišerová.

Kácet se brzy bude také v Havlíčkových sadech. Dva místní jehličnany totiž napadl kůrovec. „U borovice černé pod dětským hřištěm U Štiky a modřínu opadavého u Grotty nalezli larvy škůdce a v lýku zřetelně viditelné chodbičky a cestičky. Obě napadené dřeviny je nutno nyní pokácet a dřevní hmotu spálit, aby se tak zabránilo dalšímu šíření. Stromy budou na podzim nahrazeny novou výsadbou,“ vysvětluje mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Zároveň pracovníci oddělení správy zeleně zkontrolují jehličnaté skupiny ve všech parcích na území Prahy 2 a instalují v nich speciální lapače, které na výskyt hmyzu upozorní. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek