metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Podívejte se, jak se žilo za císaře. Muzeum láká na šaty i parní vůz

  14:23
Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. zjistí zájemci v Nové budově Národního muzea v Praze, kde byly otevřeny tři další výstavy z dlouhodobého cyklu Monarchie.
Parní vůz arcivévody a následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d´Este. | foto: ČTK

Vůbec poprvé v České republice představují některé osobně dotýkané předměty, které patřily císaři a jeho ženě Alžbětě zvané Sissi. Zájemci tu však spatří nejen luxusní předměty císařské rodiny a šlechty, ale i ty ke každodenní potřebě obyvatel. Dozví se, jak se vlastně žilo za rakousko-uherské monarchie.

Na návštěvníky dýchne atmosféra dávných časů a možná i nostalgie. Dozvědí se, že téměř 70 let vlády císaře Františka Josefa I. bylo dobou překotných společenských proměn. Modernizace se postupně dotkla společnosti ve všech odvětvích - průmyslu, vědě, kultuře, legislativě i každodenním životě.

Na co se můžete těsít

  • Zájemci si mohou prohlédnout například šaty císařovny Sissi, císařovu uniformu a generálský plášť, šperky včetně největšího diamantového náhrdelníku v Česku, který patřil manželce budoucího prvního ministerského předsedy Československa Naděždě Kramářové, kapesník se stopami krve Františka Ferdinanda d`Este ze sarajevského atentátu i vycházkovou hůl Jana Nerudy. Nasají také atmosféru života na zámku, ve městě i na vesnici, na nádraží, nahlédnou do továrny, poštovní úřadovny či moderní kuchyně.
  • Další výstava má název Dětský svět za císaře pána. Přibližuje období narození a péče o dítě, dětskou literaturu, vzdělávání ve školách, hry a hračky dětí v době vlády Františka Josefa I., kdy však byly nedílnou součástí dětského života i nemoci, dětská práce a rodinné problémy. Interaktivně pojatá expozice umožní zájemcům vyzkoušet řadu her a činností typických pro 2. polovinu 19. století. Mohou si zahrát maňáskové divadlo či relaxovat u projekce Karafiátových Broučků.
  • Třetí expozice ukáže prostřednictvím dobových fotografií každodenní život na přelomu 19. a 20. století. Počátky fotografie zastoupí unikátní daguerrotypie neznámého muže s exotickými rysy ze čtyřicátých let 19. století. Součástí této výstavy mohou být i rodinné snímky návštěvníků z řad veřejnosti.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek