metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 17 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Popeláři (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Podvodníci se mohou přeměnit i v legendy

  14:51
Nejdřív si řeknou o panáka alkoholu a pak rovnou o peníze. Tak popisují čtenáři deníku Metro zkušenosti s podvodníky převlečenými za popeláře.

„Bydlím na Smíchově a vybavuju si, jak jeden rok zazvonili na náš zvonek popeláři. Pak to bylo jako podle scénáře. Byli hodně otravní a měl jsem zavolat policajty,“ popisuje svou zkušenost anonymní čtenář v diskusi na Metro.cz. Pravdivost jeho slov potvrdily také Pražské služby, které před nedávnem varovaly čtenáře Metra před podvodníky převlečenými za jejich zaměstnance. „Jen letos víme o více než desítce incidentů,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

O různých nepoctivcích, kteří se snaží ošálit či dokonce ublížit Pražanům, kolují po sídlištích smyšlené příběhy, takzvané městské legendy. Těch podle etnologa a specialisty na folklor Petra Janečka přibývá právě v předvánočním období. „Jako jedna z těchto historek se může tvářit právě ta o popelářích. Známé legendy, jako třeba ta o černé sanit ce, se totiž často odehrávají na anonymních sídlištích,“ vysvětluje Janeček.

Historky o falešných popelářích na první pohled vypadají jako nesmysl. Některé z nich se ale prokazatelně odehrály. Podle Janečka zde tak vzniká zajímavý jev , takzvaná ostenze. Málokdy se totiž stane, že by městskou legendu někdo převedl do reality. Pokud se tak stane, jako by to potvrzovalo jejich pravdivost.

„Tento případ je teď dobře znám zejména z Ameriky, kde řádí vraždící klauni. Kolují o nich různé hrůzostrašné legendy, přestože jde spíš jen o žert několika jedinců,“ dodává Janeček.

Naposledy Pražské služby varovaly před falešnými popeláři v roce 2014, kdy se objevily tři případy, a to v Praze 6, v Satalicích a Postřižíně u Odoleny Vody. Od té doby příběhů o popelářích, vloupávajících se do bytu či nabízejících různá vánoční přání za úplatu, exponenciálně přibylo. Podle Janečka máme ale do Američanů ještě daleko.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek