metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Popeláři (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Podvodníci se mohou přeměnit i v legendy

  14:51
Nejdřív si řeknou o panáka alkoholu a pak rovnou o peníze. Tak popisují čtenáři deníku Metro zkušenosti s podvodníky převlečenými za popeláře.

„Bydlím na Smíchově a vybavuju si, jak jeden rok zazvonili na náš zvonek popeláři. Pak to bylo jako podle scénáře. Byli hodně otravní a měl jsem zavolat policajty,“ popisuje svou zkušenost anonymní čtenář v diskusi na Metro.cz. Pravdivost jeho slov potvrdily také Pražské služby, které před nedávnem varovaly čtenáře Metra před podvodníky převlečenými za jejich zaměstnance. „Jen letos víme o více než desítce incidentů,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

O různých nepoctivcích, kteří se snaží ošálit či dokonce ublížit Pražanům, kolují po sídlištích smyšlené příběhy, takzvané městské legendy. Těch podle etnologa a specialisty na folklor Petra Janečka přibývá právě v předvánočním období. „Jako jedna z těchto historek se může tvářit právě ta o popelářích. Známé legendy, jako třeba ta o černé sanit ce, se totiž často odehrávají na anonymních sídlištích,“ vysvětluje Janeček.

Historky o falešných popelářích na první pohled vypadají jako nesmysl. Některé z nich se ale prokazatelně odehrály. Podle Janečka zde tak vzniká zajímavý jev , takzvaná ostenze. Málokdy se totiž stane, že by městskou legendu někdo převedl do reality. Pokud se tak stane, jako by to potvrzovalo jejich pravdivost.

„Tento případ je teď dobře znám zejména z Ameriky, kde řádí vraždící klauni. Kolují o nich různé hrůzostrašné legendy, přestože jde spíš jen o žert několika jedinců,“ dodává Janeček.

Naposledy Pražské služby varovaly před falešnými popeláři v roce 2014, kdy se objevily tři případy, a to v Praze 6, v Satalicích a Postřižíně u Odoleny Vody. Od té doby příběhů o popelářích, vloupávajících se do bytu či nabízejících různá vánoční přání za úplatu, exponenciálně přibylo. Podle Janečka máme ale do Američanů ještě daleko.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek