metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Do Prahy přijede i Joyce DiDonatová. | foto: Joycedidonato.com

Podzim bude v Praze ve znamení operních hvězd z Metropolitní

  10:17
Pražské publikum se může na podzim těšit na několik operních hvězd, které vystupují i v newyorské Metropolitní opeře (Met). Většina z nich zavítá do Česka poprvé. Koncerty budou mít v české metropoli nejžádanější pěvci současnosti, například Angela Gheorghiuová, Joyce DiDonatová i tenorista Roberto Alagna. Potřetí se vrátí fenomenální koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoliová.

Lístky na stání se seženou i za 200 korun, ty nejdražší dosahují pěti tisíc a ve všech kategoriích jsou ještě k dostání, prozradili pořadatelé. "Chceme do evropských turné zapojit i české orchestry: Český národní symfonický orchestr, PKF - Prague Philharmonia a opakovaně pojede zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Snažíme se o mobilitu českých orchestrů i tyto hvězdy je mohou posunout dál, protože k nim přijdou špičkoví dirigenti," uvedla promotérka Alena Nachtigalová.

Rudolfinum ožije operou

Koncertní nabídku významných pěveckých osobností zpestří už v září koncert mladého českého basbarytonisty Adama Plachetky, sólisty Vídeňské státní opery, na festivalu Dvořákova Praha. Pořadatelé Strun podzimu pozvali 23. září do Státní opery kanadskou pěvkyni Barbaru Hanniganovou.

Hned 8. října poprvé zazpívá v Rudolfinu francouzská sopranistka Patricie Petibonová a zároveň v doprovodu Basilejského barokního orchestru La Cetra představí své nejnovější album, mimo jiné i s latinskoamerickými barokními písněmi a áriemi. "Ona je velmi zajímavý zjev a její nahrávky a hlavně s malým komorním obsazením mají úžasnou energii," poznamenala Nachtigalová.

Cecilia Bartoliová potřetí v Praze

V rámci svého velkého evropského turné přijede slavná rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová. 30. října ji v pražském Obecním domě doprovodí brazilský tenorista Atalla Ayan a Filharmonie Bohuslava Martinů. Američanka Joyce DiDonatová přijede 5. listopadu do Rudolfina s projektem Královny dramatu a orchestrem Il Complesso Barocco. Koncertní projekt byl loni v newyorské Carnegie Hall vyhlášen jako nejúspěšnější i za něj získala titulu Pěvkyně roku 2013. Slavná mezzosopranistka Cecilia Bartoliová se vrátí do Prahy už potřetí, tentokrát 12. listopadu do Rudolfina s Mozartem a vídeňskými klasiky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek