metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Do Prahy přijede i Joyce DiDonatová. | foto: Joycedidonato.com

Podzim bude v Praze ve znamení operních hvězd z Metropolitní

  10:17
Pražské publikum se může na podzim těšit na několik operních hvězd, které vystupují i v newyorské Metropolitní opeře (Met). Většina z nich zavítá do Česka poprvé. Koncerty budou mít v české metropoli nejžádanější pěvci současnosti, například Angela Gheorghiuová, Joyce DiDonatová i tenorista Roberto Alagna. Potřetí se vrátí fenomenální koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoliová.

Lístky na stání se seženou i za 200 korun, ty nejdražší dosahují pěti tisíc a ve všech kategoriích jsou ještě k dostání, prozradili pořadatelé. "Chceme do evropských turné zapojit i české orchestry: Český národní symfonický orchestr, PKF - Prague Philharmonia a opakovaně pojede zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Snažíme se o mobilitu českých orchestrů i tyto hvězdy je mohou posunout dál, protože k nim přijdou špičkoví dirigenti," uvedla promotérka Alena Nachtigalová.

Rudolfinum ožije operou

Koncertní nabídku významných pěveckých osobností zpestří už v září koncert mladého českého basbarytonisty Adama Plachetky, sólisty Vídeňské státní opery, na festivalu Dvořákova Praha. Pořadatelé Strun podzimu pozvali 23. září do Státní opery kanadskou pěvkyni Barbaru Hanniganovou.

Hned 8. října poprvé zazpívá v Rudolfinu francouzská sopranistka Patricie Petibonová a zároveň v doprovodu Basilejského barokního orchestru La Cetra představí své nejnovější album, mimo jiné i s latinskoamerickými barokními písněmi a áriemi. "Ona je velmi zajímavý zjev a její nahrávky a hlavně s malým komorním obsazením mají úžasnou energii," poznamenala Nachtigalová.

Cecilia Bartoliová potřetí v Praze

V rámci svého velkého evropského turné přijede slavná rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová. 30. října ji v pražském Obecním domě doprovodí brazilský tenorista Atalla Ayan a Filharmonie Bohuslava Martinů. Američanka Joyce DiDonatová přijede 5. listopadu do Rudolfina s projektem Královny dramatu a orchestrem Il Complesso Barocco. Koncertní projekt byl loni v newyorské Carnegie Hall vyhlášen jako nejúspěšnější i za něj získala titulu Pěvkyně roku 2013. Slavná mezzosopranistka Cecilia Bartoliová se vrátí do Prahy už potřetí, tentokrát 12. listopadu do Rudolfina s Mozartem a vídeňskými klasiky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek