metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf
Pohřebiště v Ďáblicích | foto: Matěj Hrabánek

Pohřebiště v Ďáblicích by mělo být prohlášeno národní památkou

  16:50
Hromadné pohřebiště v pražských Ďáblicích by mělo být národní kulturní památkou. Premiéra a vládu k tomu dnes vyzvaly organizace sdružující politické vězně. Nachází se zde podle odhadů minimálně 2800 ostatků z toho zhruba 200 politických vězňů a dalších příslušníků druhého a třetího odboje. Žádají také o identifikaci a exhumaci ostatků konkrétních osob a jejich důstojné pohřbení. Vyplývá to z dopisu Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Sdružení se obracejí na Sobotku v Den lidských práv, aby se nezapomnělo na oběti zločinů nacistické a komunistické zlovůle. „V Ďáblicích leží ostatky hrdinů, kteří obětovali v boji za svobodu to nejvyšší - své životy. Žádáme, aby byly jejich ostatky exhumovány, identifikovány a zločiny vyšetřeny příslušnými orgány,“ uvedli autoři výzvy. Podepsalo se pod ni Sdružení bývalých politických vězňů ČR, Konfederace politických vězňů ČR, Centrum pro dokumentaci totalitních režimů a Platforma evropské paměti a svědomí.

Příběhy politických vězňů jsou drastické

Navrhují, aby se část hřbitova v Ďáblicích jako památka nazvala Čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušného druhého a třetího odboje. Podobný statut by mělo prý mít i pohřebiště v Praze-Motole, hromadné hroby u strašnického krematoria, na hřbitově v Jáchymově, Příbrami, Brně a uvnitř některých věznic. „Důsledné vyšetření zločinů stále po 25 letech od pádu komunismu čeká na objasnění,“ dodali.

„Příběhy politických vězňů z 50. let jsou neuvěřitelně drastické. Komunisté vraždili a ničili demokratickou elitu první republiky. Tyto příběhy v 90. letech v širokém povědomí veřejnosti nebyly. To, že se dostávají na povrch, je věc až odstupu jedné generace,“ řekla šéfka platformy Neela Winkelmannová.

V hromadných hrobech jsou hrdinové boje proti nacismu

Hromadné hroby pocházejí z let 1943 až 1961. Podle vyšetřování ministerstva vnitra z roku 1968 a dokumentu z Archivu bezpečnostních složek jich je 70 a mají podobu šachet hlubokých až 2,5 metru. Rakve se do nich ukládaly do řady a pak na sebe do čtyř vrstev v celkovém počtu 40. Protože se podle organizací v mnoha případech v jedné rakvi nachází více ostatků, mohou jich být podle odhadů minimálně tři tisíce. V letech 1943 až 1945 zde byl pohřben doposud neznámý počet československých vlastenců, kteří bojovali proti nacismu včetně účastníků atentátu na Reinharda Heydricha.

V letech 1948 až 1961 zde byla pohřbena stovka popravených politických vězňů i 90 lidí, kteří zemřeli ve výkonu trestu a ve vyšetřovací vazbě. Vedle nich se ale nachází dosud neprozkoumaný počet obětí, které nezemřely v pankrácké vězeňské nemocnici, například nedávno patrně exhumované ostatky pátera Josefa Toufara, nebo ostatky dětí narozených vězeňkyním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek