metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Poslední Hudečkův boj na zastupitelstvu. Pokusí se prosadit zákaz billboardů

  15:01
Zítra se naposledy sejdou pražští zastupitelé. Po řadě klidných jednání čeká primátora Tomáše Hudečka velká bitva. Zastupitelé z ČSSD budou navrhovat odložení platnosti pražských stavebních předpisů, které o prázdninách schválila rada města.
Billboardy upozorňují na špatné hospodaření Prahy a údajnou nesmyslnost zákazu velkoplošné reklamy. | foto: ČTK

Stavební předpisy

  • Nastavují pravidla výškové regulace budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny, kladou důraz na zástavbu proluk a nevyužívaných území a účinněji chrání přírodní lokality.
  • O stavebních předpisech se v posledních dnech bouřlivě debatuje hlavně v souvislosti s regulací reklamy. Platit mají od začátku října.
  • Dosavadní předpisy jsou poplatné minulému režimu, který řešil rozvoj města masovou výstavbou sídlišť a zcela zanevřel na urbanismus.

 „Byli jsme k nim kritičtí už od počátku. Stavební úřady, radnice ani žadatelé nejsou připraveny, ale primátor nebyl ochoten diskutovat,“ vysvětluje předseda zastupitelského klubu ČSSD Miloslav Poche. Naopak primátor podezřívá sociální demokraty z účelovosti.

Za vším jsou billboardové firmy

„Pevně doufám, že ČSSD nejedná účelově ve prospěch finančně silné billboardové lobby, která se urputně brání zákazu nových billboardů v Praze i regulaci naší reklamní džungle,“ uvedl v reakci na to Hudeček (TOP 09). Billboardové firmy si podle něj platí nákladné kampaně, aby si dále udržely byznys z dob, kdy Praze vládla ODS a ČSSD. Naráží tak na kampaň okradená Praha, kterou v uplynulých dnech firma BigBoard zaplavila město.

Dalším problematickými body na jednání budou prodej pozemku v Lovosické ulici nebo garance hlavního města dopravnímu podniku na nákup nových tramvají 15T ForCity.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek